Unikát v Českých Budějovicích - freska Karla IV. se synem Václavem

Foto: ČTK

V Českých Budějovicích se našel unikát - freska, na které je Karel IV. se svým synem. Díky písemným pramenům mohli památkáři s velkou přesností dokonce určit, kdy obraz vznikl.

Foto: ČTK
Takový objev památkáři nečekali. Nástěnnou malbu Karla IV. se synem Václavem objevili během restaurování křížoné chodby bývalého dominikánského kláštera. Jak uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec, ukrývala se pod mladšími omítkami.

"Do poslední chvíle byla zakryta ještě pod vrstvou barokní nástěnné malby. A teprve v poslední fázi restaurování došlo k odkrytí těchto obrazů. Je tam zobrazena Panna Marie Ochranitelka. Pod svým pláštěm ukrývá světské a církevní stavy. A tam se objevily dvě postavy, každá má na hlavě královskou korunu. Při bližším pozorování se ukázalo, že se jedná o koruny římských králů. První je postava starého muže, druhá mladého a při dalším detailním zkoumání se ukázalo, že to je klasické zobrazení Karla IV. a Václava IV. tak, jak to známe z Karlštejna a z katedrály sv. Víta."

Podle památkářů jde o zásadní objev v českém i evropském kontextu. České Budějovice jsou totiž jediným známým královským městem, kde je císař Svaté říše římské a král český zachycen se synem.

"Pokud jde o královská města, tak je to naprostý unikát. Nic podobného se v Čechách nezachovalo. Tento nález je zajímavý také tím, že umíme obraz relativně přesně datovat. Václav IV. je zobrazen s korunou římských králů a on byl římským králem korunován v roce 1376. To je dolní hranice datování obrazu. V roce 1378 Karel IV. zemřel, ten obraz tedy vznikl někdy v této době. Navíc z historických pramenů víme, že poté, co se Karel IV. se synem Václavem vrátili z velké cesty do Francie, tak se zastavil v Českých Budějovicích a tady probíhala zásadní jednání o evropských záležitostech. Byla tu přítomna celá řada římsko-německých knížat, byli tu všichni významní preláti a my se domníváme, že při této příležitosti zde obraz vznikl."

Je už freska restaurovaná?

"Freska už je restaurovaná. Malba nevypadá jako nová, je restaurovaná citlivým konzervačním způsobem, ale postavy jsou tam zřetelné a při patřičném výkladu všech souvislostí si myslím, že to bude jedno z velkých turistických lákadel tady v Českých Budějovicích."