Úspěch klavíristy Vondráčka je jako zlatá olympijská medaile
Úspěch klavíristy Lukáše Vondráčka, který zvítězil v sobotním finále Mezinárodní soutěže královny Alžběty v Bruselu, je podle šéfa České filharmonie Davida Marečka srovnatelný se ziskem zlaté olympijské medaile. Klání založené už před druhou světovou válkou je podle odborníků ve svém oboru tím nejnáročnějším. Vondráček je prvním českým vítězem v této soutěži.
„Vítězství v soutěže královny Alžběty je srovnatelné snad jenom s úspěchem v Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina ve Varšavě, je to opravdu mimořádná záležitost“, řekl ČTK Mareček.
Vondráček si ve finále podmanil publikum i porotu interpretací díla Clauda Ledouxe A Butterfly's Dream a Klavírního koncertu č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova. Zařadil se po bok slavným vítězům, jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Vladimír Ashkenazy, Malcom Frager, Evgeny Mogilevsky, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.
Náročnost této soutěže spočívá mimo jiné v povinnosti nastudovat ve finálovém kole povinnou skladbu za poměrně krátkou dobu a hlavně bez možnosti jakkoli konzultovat se svým pedagogem či jakékoli jiné pomoci.
Lukáš Vondráček vyhrál soutěž ve třiceti
„Pro českého pianistu je to zcela mimořádný úspěch a seznam vítězů soutěže královny Alžběty je jeden z nejzajímavějších seznamů klavíristů v historii, o něco významnější je snad už jenom Chopinova soutěž ve Varšavě“, uvedl hudební publicista Jindřich Bálek.
„Je také dobře, že se Vondráček takto vrátí do hledáčku českého publika, protože tím, že žije v zahraničí, tak se trochu nespravedlivě ztrácí“, dodal. Vondráčkova kariéra je podle něj pozoruhodná i trochu svérázná, protože soutěž vyhrál až ve 30 letech, což je na věk „zázračného dítěte“ trochu pozdě.
Lukáš Vondráček pochází z Opavy a hře na klavír se věnuje od raného dětství. Nyní žije v USA. Ve čtvrtek měl vystoupit na jednom z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Místo toho bude muset plnit závazky spojené s vítězstvím v Bruselu.