Ústecká zoo bude chovat rosomáky

Der Vielfraß - zu Tschechisch "rosomak"
0:00
/
0:00

Ústecká zoo bude od začátku prosince lákat návštěvníky na zvířata, která jsou zatím v Česku k vidění jen v zooparku v Chomutově. Získá totiž párek rosomáků a bude se snažit odchovat i mláďata, což se v Česku zatím nepodařilo. V evropských zoologických zahradách žije jenom kolem šedesáti kusů těchto zvířat. Jak vlastně takový rosomák vypadá? To se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

"Rosomák? To vůbec netuším..."

"Ten má dlouhý zobák!"

"Je to zvíře, které má dlouhý chobot nebo takový prodloužený čenich."

"Rosomák? To je něco, co snad žije taky ve vodě... Nebo mezi břehem a vodou... Něco jako želva."

To všechno jsem se dozvídala, když jsem se ptala, jak vypadá rosomák. Je vidět, že lidé si pod pojmem rosomák představují nejrůznější tvory - pomalu platí, že co člověk, to názor. Jak tedy rosomák doopravdy vypadá? Je to pták, plaz nebo savec s dlouhým čenichem? Hádanku rozřeší Petra Padalíková z ústecké zoologické zahrady: "Jedná se o savce. V Evropě je to největší lasicovitá šelma. Samci mohou dosahovat hmotnosti až 25 kilogramů. I s ocasem měří až přes metr. Je to poměrně robustní a odolné zvíře. Žije v severských oblastech Evropy a Asie a také v severní Americe. Toto zvíře je převážně masožravé. Je schopno ulovit i poměrně velká zvířata, jako je například los, ale může se samozřejmě živit i nějakými drobnějšími hlodavci."

Protože jde o zvířata ze severu, museli pro ně v ústecké zoo najít zalesněné a zastíněné místo, které bude simulovat jejich přirozené prostředí. Co vlastně takový rosomák potřebuje? Jak bude vypadat jeho výběh? "Nepotřebuje žádný vyhřívaný pavilon, což je poměrně výhoda. Připravili jsme si pro něj výběh, který má přibližně 800 metrů čtverečních a bude oplocen. Největší problémy nám dělaly základy tohoto výběhu, protože musí být velmi mohutné. Rosomák má velkou sílu a je schopen hrabat a prohrabat se téměř ze všeho. Takže základy našeho výběhu jsou 80 centimetrů široký betonový pás. Dále jsme ve výběhu pro rosomáka připravili dvě nory. Jedna bude přírodní kamenná a druhá bude udělaná z dutého kmene. Do obou nor hodláme instalovat kamery, aby návštěvník mohl sledovat rosomáka, i když třeba odpočívá."