V Česku je rizikové skóre 70, mohla by se uvolňovat opatření

V Česku je nyní rizikové skóre na hodnotě 70 ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni opatření proti covidu-19. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. V současnosti v ČR platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Pokud číslo zůstane pod hodnotou 75 do středy, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí. Přesun do čtvrtého červeného pásma by znamenal například otevření základních škol pro všechny děti z prvního stupně, střídavou výuku pro druhý stupeň nebo posunutí zákazu nočního vycházení z 21:00 na 23:00 hodin.

Ministerstvo v pondělí začalo zveřejňovat rizikové skóre, podle kterého se mohou začít uvolňovat protikoronavirová opatření na základě protiepidemického systému (PES), představeného v pátek. Opatření jsou rozdělena do pěti pásem.

V neděli přibylo necelých 1900 nakažených

V neděli v Česku přibylo 1 887 nově potvrzených případů koronaviru, tedy nejméně od 5. října. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Aktuálně má potvrzenou nákazu přes 126 tisíc lidí. Zdravotníci se v nemocnicích aktuálně starají o 7 200 pacientů s covidem-19. V souvislosti s nemocí od začátku epidemie v Česku zemřelo přes 6200 lidí. Nejvíc nakažených na sto tisíc obyvatel je za poslední týden na Vysočině.

Pod tisíc případů denně dřív než v polovině prosince

Pod tisíc případů nákazy koronavirem denně se Česko dostane dřív než v polovině prosince. Českému rozhlasu to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Rozhodující podle něj bude vývoj v pracovních dnech tohoto týdne po úterním svátku. Svátek 17. listopadu přispěje k dalšímu snížení kontaktů, poznamenal. Data z víkendu podle něj ukazují, že se zlepšuje situace mezi seniory.