V Česku platí zpřísněná opatření proti šíření epidemie koronaviru

V Česku začala platit přísnější vládní protiepidemická omezení. Nově se neočkovaní pracovníci v nemocnicích musí povinně testovat každý týden. Zkracuje se také platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních - antigenní test bude platit jeden den, PCR pak tři dny. Vysokoškoláci nově musí nosit respirátor při jakékoliv výuce nad 50 lidí. A také se usnadňují podmínky pro očkování cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku. Vakcínu jim bude proplácet ministerstvo zdravotnictví.

Vojáci v nemocnicích

V nemocnicích v Olomouckém a Zlínském kraji, kde kvůli koronaviru chybí personál, budou ode dneška pomáhat vojáci. Nemocnice potřebují hlavně pomocné práce a taky koordinátory ve vakcinačních centrech. Do každé z nemocnic půjde maximálně šest vojáků. Působit tam budou zatím dva týdny. ´

Nová mapa cestovatele

Od pondělí se neočkovaným lidem zpřísnil návrat do Česka z některých zemí. Na aktualizované mapě cestovatele, kterou vydává ministerstvo zdravotnictví, se do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy přesunulo Maďarsko, Nizozemsko a Řecko. Mezi zeměmi s vysokým rizikem je nově Andora a Baleárské ostrovy. Neočkovaní lidé musí po návratu z těchto zemí nejdříve 5. den a nejpozději 14. den zajít na PCR test.