V Českých Budějovicích se "šlape" na Duhovém kole - vydělané peníze jdou na dobročinnost

"Vypotit" statisíce korun pro dobročinné účely mohou v těchto dnech cyklisté v Českých Budějovicích. Nadace Duhová energie ČEZ pořádá ve zdejším IGY Centru další šlapání na Duhovém kole.

Jedná se o speciálně upravený bicykl, kde se šlapáním do pedálů vyrábí elektrická energie. Tu pak Nadace ČEZu promění na peníze, které může cyklista věnovat na dobročinné účely. Detaily projektu vysvětluje ředitelka Nadace Duhová Energie ČEZ Lucie Speratová:

"Výkon, který našlapou návštěvníci nějaké akce, veletrhu či festivalu, kde se nadace s Duhovým kolem účastní, se znásobí a výslednou částku může šlapající věnovat jedné ze tří vytipovaných neziskových organizací."

Tady je třeba doplnit, že energii, kterou každý účastník během jedné minuty vyrobí, Nadace ČEZ znásobí desettisíckrát. Šlapání na Duhovém kole probíhá už od r. 2003 a dosud se tak podařilo "vyšlapat" asi pět milionů korun. Jen v Ústí nad Labem, kde Duhové kolo bylo součástí Filmového festivalu muzikálů, získaly opuštěné a handicapované děti téměř tři sta tisíc korun. Návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos vyrobili elektrickou energii za téměř půl milionu. Tato částka se rozdělila mezi Domov pro matku a dítě, Denní stacionář pro staré a zdravotně postižené občany nebo karlovarský Dětský domov.

"Letos proběhlo devět akcí, v únoru to bylo například Mistrovství Evropy ve footsalu, v dubnu to byl Veletrh Amper v Letňanech, pak se šlapalo na různých filmových festivalech, na podzim to byly Brněnské veletrhy, jednak INVEX a potom veletrh zdravotnických zařízení Hospimedica,"

dodává Lucie Speratová z Nadace Duhové energie ČEZ. Na závěr letošního roku se Duhové kolo přesunulo do Českých Budějovic. O částku, kterou tu cyklisté do neděle vyšlapou, se podělí Dětský stacionář Světluška a Kulturní epicentrum Bazilika. To zastupuje Eva Čepičková:

"Kulturní epicentrum Bazilika je úplně nový projekt. Je to multifunkční centrum, které bylo otevřeno 4. listopadu a je určeno v podstatě pro všechny generace. Naše nabídka je poměrně široká, nabízíme kulturní pořady, divadla, koncerty, kongresy, semináře, školení a vzdělávání."

Peníze za pět dnů šlapání budou předány v Kulturním epicentru Bazilika při vánočním vystoupení souboru Musica Bohemica. A k čemu je právě tady využijí?

"Tato částka je určena na dovybavení dětských ateliérů, které provozujeme v Kulturním epicentru Bazilika."

Eva Čepičková doufá, že i v Českých Budějovicích se podaří pro dobročinné účely vyšlapat alespoň dvě stě tisíc korun.