V Národním zemědělském muzeu můžete ochutnat Evropu

Foto: ČTK

Jak chutná Evropa mohou od úterka zjistit návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze.

Foto: Martina Schneibergová
Výstava Chuť Evropy je součástí stejnojmenného mezinárodního projektu, na kterém se už dva roky podílejí evropská muzea a další instituce. Byla zahájena ve všech zúčastněných muzeích současně.

S nápadem přišlo před šesti lety muzeum ve švédském Norrköpingu a do projektu se postupně zapojilo devět muzeí z celé Evropy. Každou zemi představuje její typický produkt.

Roman Bortel,  foto: Martina Schneibergová
"Ty potraviny si každý stát určil sám podle toho, jak vidí jejich význam," vysvětluje kurátor výstavy Roman Bortel. Češi si tak očekávaně zvolili pivo, Estonci brambory, Finové chléb, Portugalci olivový olej. Dánové pak vepřové maso.

"Vím, že třeba v Dánsku je na jednoho obyvatele největší koncentrace prasat na světě."

Skotsko pak na výstavě zastupují ryby, Slovinsko med, Švédsko mléko a Maďarsko obilí.

Jedna část výstavy je společná pro všechny země, další se zaměřuje na domácí produkt. Jednotlivé moduly výstavy pak představují např. zvyklosti při stolování nebo třeba tradice, které jsou ve zúčastněných zemích spojeny s jídlem.

Foto: ČTK
Výstavu dokreslují také předměty z muzejních sbírek.

"Tady jsou třeba úly. Tady ten figurální úl byl původně barokní socha z 18. století znázorňující svatou Anežku. Ale někdy ve 20. letech minulého století se boural kostel, kde stála, a socha změnila funkci. byla provrtána a tady vzadu můžete vidět, že to sloužilo jako úl."

Jedním z cílů projektu je podnítit diskusi a dozvědět se názory a stanoviska občanů různých zemí, doplňuje Bortel.

Foto: ČTK
"Aby návštěvníci diskutovali nad rozsáhlým tématem potravin, nad jídly, nad psychologií, která se k tomu váže, nad energií, která se potřebuje od zasazení semínka nebo podojení krávy, až po ten stůl. Jde o to, že za půl roku, až ta výstava bude končit, se všechna ta fóra dají dohromady a my z toho napíšeme zprávu, abychom dokončili grant a pokud to bude velmi zajímavé, mohly by vzniknout i nějaké publikace."

Součástí výstavy budou také doprovodné programy, které se zaměří na evropské stravovací zvyklosti, jejich rozdíly i shody. Návštěvníci se mohou těšit také na farmářské trhy, akci Letenské prase a tradiční muzejní noc.