V Nizozemsku volí i lidé s českými kořeny

Stanislav a Stáňa Mosterdovi

V Nizozemsku probíhají tento týden volby do parlamentu. Volit mohou také Češi s nizozemským občanstvím. Názory na politiku rozdělují nyní mnoho nizozemských domácností a týká se to i rodin s českými kořeny. V jedné nich pár dní před volbami natáčel bruselský zpravodaj Filip Nerad.

Šestitisícové městečko Maasland je jako vystřižené z reklamy na Nizozemsko. Na jeho okraji stojí typické větrné mlýny, centrem protéká vodní kanál a silnice lemují cyklistické stezky. Od 70. let v tomto poklidném maloměstě žije paní Stáňa Mosterdová. Komu dá svůj hlas v letošních volbách, o tom má už jasno.

„Volila jsem těch 44 let, co jsem v Holandsku, většinou stejnou partaj jako můj manžel. Občas jsem zvolila někoho jiného, ale to byly osobnosti, zatímco doteďka jsem nenašla nikoho v současných volbách, o kom bych řekla ‚ano'. Takže budu zase volit křesťanskou partaj jako můj manžel už celý život".

„Já ještě nevím, koho budu volit", říká její syn Stanislav, který se rozhoduje mezi třemi stranami. Mosterdovi jsou tak ukázkovým příkladem nizozemských voličů. Zatímco starší generace většinou ví, koho bude volit, spousta mladých je stále nerozhodnutých. Stanislavovi jako podnikateli jsou nejbližší vládní liberálové, osobně ale sympatizuje jako rodiče s křesťanskými demokraty. V otázkách migrace se zase kloní k nové straně Fórum pro demokracii. Přistěhovalci jsou velkým tématem letošních nizozemských voleb. Vnesl ho do nich hlavně šéf protimuslimské a protievropské Strany pro svobodu Geert Wilders. Svůj hlas by mu Mosterdovi prý nikdy nedali, úplně jej ale neodmítají. I když každý z jiného důvodu.

„Neumím si představit, že by Wilders byl novým premiérem. Absolutně ne! Ale Wilders má také svoji funkci. Štěkající psi mají svoji funkci. On říká to, co si hodně Holanďanů netroufá říkat", míní Stáňa Mosterdová.

Nizozemský politik Geert Wilders | foto: Pavel Novák

„Ona ty problémy nevidí, protože nepřijde do velkého města. Tam je vidíš na ulicích", tvrdí její syn, podle kterého má Nizozemsko obrovské potíže s přistěhovalci a jejich integrací. A Wilders je podle něj ten, kdo na ně upozorňuje. Proto má v zemi takovou podporu a proto ho chce mnoho Nizozemců letos volit. I když pro řadu z nich je to podle Stanislava čistě protestní volbou. Jeho samotného odrazují ostatní Wildersovy požadavky jako vystoupení z Evropské unie a odchod z eurozóny.

Na čem se bývalá lékařka a její syn rozhodně neshodnou, to je osoba příštího premiéra. Stáňa Mosterdová není příznivkyní současného předsedy vlády a šéfa liberálů Marka Rutteho. Ten má podle průzkumů přitom největší šance znovu usednout do premiérského křesla.

„V minulosti mělo Holandsko občas premiéra a to byly osobnosti a pan Rutte je taková loutka. On se usmívá a hovoří, ale chybí tomu obsah. To u něho postrádám. On je, kam fouká vítr…"

„A kdo by byl lepší?", rozvinula se u Mosterdů debata, která teď probíhá asi v mnoha rodinách v Nizozemsku.

Autor: Filip Nerad
klíčové slovo:
spustit audio