V Nošovicích panuje kvůli automobilce Hyundai sousedské napětí

Výstavba automobilky Hyundai v Nošovicích na severní Moravě se zkomplikovala. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský v pondělí oznámil, že kvůli problémům s pozemky nemůže zajistit Korejcům, co potřebují. Jednání o investici ve výši 45 miliard korun, která by patřila k největším v historii České republiky, ale stále pokračují. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Pozemky pro průmyslovou zónu v Nošovicích nechce prodat sedm ze sto šedesáti majitelů. Mezi nimi jsou i ti, kterým pole před lety sebral komunistický režim. Nyní by o rodinná pole děděná často po několik generací přišli znovu, i když by dnes dostali finanční náhradu. Podle hejtmana Evžena Tošenovského vyčerpal kraj všechny zákonné možnosti, jak pozemky získat.

"Já jsem s nimi jednal osobně a to jejich stanovisko bylo jednoznačné - nechtějí prodat. Já tady v tuto chvíli opravdu nevidím moc prostoru na další přesvědčování. Tam nehrají roli peníze. Jejich rozhodnutí je motivováno tak silnou citovou vazbou k půdě, že ji prostě nechtějí prodat. Druhá věc je stanovisko zemědělského Družstva vlastníků Nošovice, které hraje takovou nějakou záhadnou hru, když se tváří, že chtějí, ale jejich podmínky jsou nesplnitelné."

Předseda zemědělského Družstva vlastníků Jiří Vícha ale kritiku odmítá. Družstvo požadovalo od kraje náhradu za újmu, která by mu vznikla, pokud by se vzdalo dosavadních pozemků. Zemědělcům by se zvýšily náklady kvůli dopravě zemědělských výrobků, protože náhradní pozemky jsou od Nošovic vzdáleny v průměru deset kilometrů. Žádali také kompenzaci kvůli nižší bonitě nové půdy a především jistotu dlouhodobého pronájmu této půdy. Kraj byl připraven garantovat jim pouze lhůtu pěti let. Jak uvedl Vícha pro Radio Praha, ohrožena je samotná existence družstva.

Evžen Tošenovský,  foto: Autor
"Požadavky, které jsme měli, nebyly vůbec splněny. Cítili jsme se ohroženi, protože za podmínek, které nám byly nabízeny, bychom nebyli s to dál hospodařit."

Vlastníkům půdy, kteří odmítají prodat, dal kraj čas změnit rozhodnutí do konce týdne. Pokud jde o zemědělce, ti ještě budou o svém postoji jednat.

"Zatím jsme ještě ochotni vyjednávat. My se na představenstvu domluvíme a pak sdělíme, v čem jsme ochotni ustoupit a v čem ne."

Starostka Nošovic Dana Tichá je z celého vývoje situace nešťastná.

"Včerejší rozhodnutí kraje mě překvapilo, tedy to rychlé rozhodnutí. Jako zastupitelstvo jsme podporovali výstavbu průmyslové zóny."

V obci prý vyvolala zpráva o zmařené investici emoce. Kraj totiž nabídl všem rodinám odškodné sto tisíc korun za sníženou kvalitu životního prostředí během dvou let výstavby automobilky. Mnozí lidí už také počítali s milióny za vykoupenou půdu. Teď nedostane nikdo nic. Neobává se Jiří Vícha, že to lidé budou zemědělcům vyčítat?

"Určitě se někdo najde, kdo se takto projeví."

Ohrozí to sousedské vztahy?

Jana Víšková,  foto: Autor
"Já myslím, že ne."

Starostka obce si naopak o dobrých sousedských vztazích nedělá iluze.

"Já si myslím, že jsou narušeny už dnes, protože většina vlastníků chce prodat. Jak to bude dál pokračovat, to je těžké předvídat."

Vedení Moravskoslezského kraje dává ještě do hry další dvě lokality pro výstavbu automobilky, v Mošnově na Novojičínsku nebo v Holešově na Kroměřížsku. Podle Jany Víškové z Czechinvestu to nelze vyloučit, i když Huyndai preferuje právě Nošovice.

"Na konci roku bychom jim měli sdělit, kolik máme k dispozici ploch a jaké jsou tam podmínky. A oni nám řeknou své rozhodnutí. Musíme se ale umět dohodnou my tady uvnitř České republiky. Potom tento výjimečný projekt můžeme získat."

Vicepremiér Martin Jahn na druhé straně připustil, že investice Hyundai by mohla skončit i v jiné zemi. Mluví se například o Polsku či Maďarsku a v těchto dnech se začalo spekulovat i o Turecku. Spekuluje se ale také o tom, že by ještě mohla zasáhnout vláda a pozemky v Nošovicích vyvlastnit v tzv. veřejném zájmu.