V pátek přibylo v ČR podruhé za sebou přes 100 nakažených

V Česku přibylo v pátek podruhé za sebou více než 100 nových případů koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 126 nově nakažených nemocí covid-19, ve čtvrtek jich bylo o osm méně. Jsou to sice nejvyšší přírůstky od 21. dubna, podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou ale dány novými případy na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Celkově bylo od začátku epidemie potvrzeno 10.406 případů koronaviru, aktuálně se v zemi s nemocí léčí 2598 lidí, vyplynulo z dnešních údajů na webu ministerstva.

Laboratoře v pátek provedly 3050 testů, což ale bylo zhruba o 1000 méně než v předchozích dnech. Poměr nakažených k počtu testovaných tak stoupl na 4,13 procenta, o den dříve činil vzhledem k vyššímu počtu testů 2,71 procenta. U většiny nemocných má nemoc mírný průběh, hospitalizováno je s ní 140, v těžkém stavu je devět z nich. V pátek podle dosavadních údajů ministerstva nezemřel žádný nakažený, ve čtvrtek ale zemřeli dva, celkový počet zemřelých s covid-19 je tedy 335.

Podle epidemiologů má covid-19 nyní jen lokální ohniska, vedle dvou oblastí v Moravskoslezském kraji je to Praha. V hlavním městě hygienici mimo jiné hledají kontakty primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), u kterého se nákaza potvrdila v úterý. V karanténě je celé vedení města a desítky dalších politiků, úředníků či hasičů, s nimiž se radní setkal. Na Moravě se nárůst počtu nových případů týká Frýdecko-Místecka, kde je ohnisko nákazy v Domově Důstojnost v Nýdku, a uhelného Dolu Darkov na Karvinsku. Ve spojitosti s ním v posledních týdnech onemocněly stovky lidí, podle hygieniků se ale situace zklidňuje. Těchto oblastí ale podle ministra nebude týkat pondělní vlna rušení protikoronavirových opatření.

V Libereckém kraji přibylo 12 nových případů onemocnění covidem-19, ohniskem je výrobce plastových dílů pro automobilový průmysl Magna Exteriors (Bohemia). Firma, která patří k největším zaměstnavatelům v Liberci, má aktuálně 80 lidí v karanténě a jejich počet nemusí být konečný. Někteří lidé na testy čekají, další se budou testovat v neděli, pokračuje také trasování kontaktů, řekl ČTK ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.