V Plzni otevřeli první muzeum americké armády v celé východní Evropě

Památník generála Pattona v Plzni, foto: Martina Schneibergová
0:00
/
0:00

Zbraně a uniformy amerických vojáků z let 2. světové války, dokumentární filmy z osvobozování západních Čech, ale i původní konzervy fazolí, žvýkačky a cigarety, které v květnu 1945 Američané rozdávali obyvatelům Plzně - to vše je k vidění v Památníku generála Pattona, který byl v západočeské metropoli otevřen koncem minulého týdne. Jde o první muzeum americké armády v celé východní Evropě. Navštívila je i Milena Štráfeldová:

Památník generála Pattona v Plzni,  foto: Martina Schneibergová
Střelba a nálety amerických letadel jsou první dojmy, které na návštěvníky Pattonova památníku v plzeňském kulturním domě Peklo doslova zaútočí. Každý totiž hned na začátku expozice musí projít malým zatemněným prostorem, kde se promítají dokumentární záběry z leteckých útoků Američanů na konci 2. světové války. Teprve pak si může prohlédnout výstavu, kde se jejím autorům podařilo shromáždit množství fotografií i předmětů, které připomínají osvobození Plzně Američany v květnu 1945.

"Líbí se mi to, pro mne je to oživení vzpomínek z mládí,"

uvedl například čtyřiasedmdesátiletý Jiří Novák, který příjezd Američanů do Plzně zažil jako čtrnáctiletý kluk. Podle kurátora expozice Zdeňka Roučky jejímu vzniku předcházela pečlivá příprava:

"My jsme se snažili expozici koncipovat v podobném duchu, jako vypadají vojenská muzea v západní Evropě. Takže jsme pečlivě studovali nejrůznější videomateriály a samozřejmě jsme vycházeli ze zkušeností mých kolegů, kteří se na expozici podíleli a kteří ta muzea navštěvují v rámci svého zájmu o vojenskou historii."

Z expozice Památníku generála Pattona v Plzni,  foto: Martina Schneibergová
Dobovou atmosféru osvobození Plzně přibližují videoprojekce i velkoformátové fotografie, kterých je podle Zdeňka Roučky na výstavě přes 230 metrů čtverečných. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout zbraně a uniformy amerických vojáků, ale i jejich nádobí, knížky, karty, konzervy s potravinami, žvýkačky nebo hygienické, zdravotnické a sportovní potřeby. Výstava v muzeum je výsledkem mnohaleté sběratelské činnosti jejích autorů:

"Vzniklo vlastně na soukromých sbírkách a nadšení čtyř lidí, já jsem do toho dal svůj obrovský fotografický archiv. To jsou sbírky střádané pětadvacet, třicet let, po kouscích, náhodně, na nejrůznějších místech, kde se ti kluci zeptali: Nemáte něco po Američanech?"

Expozice ale neukazuje jen květnové dny roku 1945, plné euforie. Je v ní zachycena i snaha komunistického režimu, který se po další čtyři desetiletí pokoušel vzpomínku na osvobození Plzně Američany překroutit nebo zcela vyhladit.

Vnuk generála Pattona George Patton Waters v Plzni,  foto: ČTK
"Všechno končí expozicí let 1948 - 89, kdy naopak návštěvníci z reproduktorů slyší vysílání Hlasu Ameriky z 80. let. Ivan Medek tehdy krásně popisoval výlety amerických velvyslanců, kteří pokládali květiny v městečkách českého jihozápadu. Tam je samozřejmě čekali příslušníci místních národních výborů a zakazovali jim ty věnce pokládat nebo jim zakazovali projevy v českém jazyce."

Pattonovo muzeum hned v prvních dnech navštěvovaly stovky lidí. Byli mezi nimi i američtí veteráni 2. světové války, kteří do Plzně přijeli na oslavy 60. výročí jejího osvobození, nebo vnuk generála Pattona George Waters. Primátor Plzně Miroslav Kalous je ale přesvědčen, že Pattonův památník bude lákat návštěvníky trvale:

"Doufám, že sem najdou cestu nejen Plzeňané, ale lidé z celé republiky a turisté, kteří do Plzně přijedou. Je to připomenutí toho, co bylo, a je to i memento toho, co by mohlo být, když se nebudeme poslouchat, nebudeme se vnímat a nebudeme k sobě mít alespoň tu základní míru úcty, kterou bychom jako lidé mít měli."