V Praze přibylo dalších 11 kamer a čtyři monitorovací střediska

Dalších 11 kamer a čtyři monitorovací střediska na obvodních policejních ředitelstvích přibyly v hlavním městě. Nyní je tak v Praze 41 kamer. Policisté mohou jejich prostřednictvím sledovat dění v některých částech města. Novinářům to oznámil radní Rudolf Blažek. Do systému bylo navíc zapojeno 82 kamer Technické správy komunikací a 132 kamer dopravního podniku, dodal.

"Kamerami se daří výrazně snížit kriminalitu. Je to nejefektivnější forma, jak zajistit bezpečnost Pražanů a návštěvníků města," řekl při předávání nových kamer pražským policistům, které proběhlo 6. září, primátor Jan Kasl. V Praze 1 je nyní 18 kamer, 13 zařízení je v Praze 5, sedm v Praze 4 a zbývající tři kamery jsou v Praze 3.

Nové kamery, monitorovací střediska a zlepšení vybavení centrálního pracoviště v Kongresové ulici stálo podle Blažka 20 miliónů korun, které zaplatil magistrát a městské části. Celý systém přišel doposud na 50 miliónů korun a bude se dále rozšiřovat, uvedl radní.

Magistrát podle něj dokončuje výběrové řízení na dodávku dalších 60 kamer a na postupné dobudování obvodních středisek. Předpokládaná cena je 50 miliónů korun, řekl Blažek. Do roku 2002 má být v Praze 150 kamer, dodal.

Kvůli výročním zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) instalovali technici tři kamery u Kongresového centra. Blažek předpokládá, že dvě kamery poté nechá magistrát přemístit do jiných lokalit.

Blažek přiznává, že monitorování veřejných prostor je citlivá záležitost. Míní ale, že zajištění bezpečnosti obyvatel převažuje nad tím, že kamery mohou zasáhnout do jejich osobních práv.