V Praze začal XV. všesokolský slet

Foto: ČTK

Průvodem více jak deseti tisíc účastníků z celé České republiky i ze zahraničí centrem Prahy byl v neděli dopoledne zahájen jubilejní XV. všesokolský slet. Až do pátku budou na řadě míst hlavního města probíhat cvičení Sokolů i kulturní představení, která pro ně připravili organizátoři sletu. Ten vyvrcholí ve čtvrtek a v pátek hromadnými skladbami v Synot TIP Aréně ve Vršovicích.

Foto: ČTK
V nedělním průvodu, který se v 10.00 hodin dopoledne vydal z Václavského náměstí kolem Národního divadla a Rudolfina na Staroměstské náměstí, bylo slyšet hned několik sokolských kapel. Ale i bez hudebního doprovodu se v něm zpívalo, tančilo a cvičilo přímo na kolejích. Byly v něm jak desítky českých a moravských žup, tak Sokolové ze Spojených států i z Ruska, ze Slovenska i z Polska, Bulharska, Dánska i ze Švédska. Na slet opět přijeli členové Sokola ze Švýcarska, z německého Mnichova nebo třeba ze Slovinska:

Můžu se zeptat, odkud jste přijeli?

"Slovenia."

Ze Slovinska?

"Da."

A kolik vás tam je Sokolů?"

"Sto, dvě stě, možná tři sta."

Foto: ČTK
Početná výprava přijela ze Spojených států, kde má Sokol víc jak stoletou historii. Potvrdila to Jaroslava Dušátková ze sokolské jednoty v San Francisku:

"Vznikla v r. 1904. Mívala přes dvě stě členů a teď je jich asi sedmdesát."

A je to skutečně nepřerušená činnost po celých víc jak sto let?

"Nepřerušená činnost po celých sto let."

A co kromě cvičení má na programu?

"Jsou to společenské záležitosti, je to Pochod pro zdraví, pikniky... Zatím tedy nemáme žádnou další generaci, ale rýsuje se nám. Je tam cvičitelka, která má zájem v tom pokračovat."

Na slet se chystala i dlouholetá členka Sokola Jarmila Podolská z Ještědské župy Liberec. A co u nich doma sletu předcházelo?

"Zkoušky, zkoušky, zkoušky. Jestli urveme nějaké představení v Tyršáku nebo pódiovky, nevím, protože je to tak plné!"

Foto: ČTK
Po celé délce průvodu stály davy Pražanů, hlavně seniorů, kteří při tom vzpomínali ještě na předválečnou historii Sokola a památný slet z r. 1948.

Česká obec sokolská si při letošním XV. všesokolském sletu připomíná i další významné jubileum, 150 let od svého vzniku.

"Můžeme směle konstatovat, že Sokolové se zúčastnili všech převratných událostí naší novodobé historie. Žádná jiná organizace nebyla tak bezprostředně spjata s formováním moderního českého národa a státu a budováním Československé republiky, jako Česká obec sokolská,"

uvedla při nedávném zahájení výstavy o historii Sokola současná starostka české obce sokolské Hana Moučková. Připomněla, že Sokol byl za všech totalitních režimů 20. století opakovaně zakazován. K jeho obnovení došlo po r. 1989.

"K 31. prosinci r. 2011 sdružovala Česká obec sokolská 42 žup, 1123 jednot a téměř 172 tisíc členů. Registrujeme také na 60 tisíc sportovců v 79 druzích sportu. Mezi nimi je i řada vynikajících reprezentantů České republiky, z nichž mnozí se připravují na letošní olympiádu v Londýně."

Jak ale také uvedla starostka Sokola, tato organizace se od svého začátku neomezuje jen na cvičení:

Foto: ČTK
"Vzdělavatelský odbor organizuje činnost 215 uměleckých těles. Sokol působí aktivně v pěti kontinentech světa. Za mnohostrannou činnost a přínos občanům v oblasti seberealizace v současném globalizovaném světě obdržela Česká obec sokolská v r. 2004 vyznamenání UNESCO."

K letošnímu sletu se vrátíme i v úterní krajanské rubrice. Uslyšíte v ní, jak se daří sokolským jednotám v zahraničí.