V Roztokách u Prahy se sešlo na 200 trpaslíků

Pozveme vás do světa tajemných bytostí - trpaslíků. Někdo si představí trpaslíka na zahrádce, jiný si vzpomene na pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků. Tyto malé bytůstky nás prostě provázejí od dětství. A jejich největší koncentrace se teď sešla v Roztokách u Prahy.

Muzeum v Roztokách u Prahy
Trpaslíci se do muzea v Roztokách u Prahy sjeli z celé republiky. Z muzeí, galerií, starožitnictví, bazarů i od soukromníků. Nejmenší z nich měří 28 milimetrů a největší 188 centimetrů. Toho už snad ani není možné brát za trpaslíka. Těmito záhadnými bytostmi se zabývá i speciální věda - nanologie. Svůj název získala od řeckého slova nanos - což byl výraz označující trpaslíka. A z toho vyplývá jejich starobylý původ. Trpasličí bohy zmiňují už staroegyptské texty. Českého trpaslíka si nejčastěji představíme jako dobrosrdečného mrňouska s veselou čepičkou a někdy i s lucerničkou. Jak uvedla autorka výstavy Táňa Pekárková, trpaslíci jsou totiž vyhlášeni jako strážci skrytých pokladů.

"Trpaslík měl vždycky ochrannou funkci. I dřív na statku, kdy ještě nebyla zabezpečovadla, ani nebyly ploty, tak hospodář, když opouštěl svůj statek, položil na stůl trpaslíka. Ten chránil jak stavení, tak i dával příchozím najevo, že pán není doma a fungovalo to."

Kolik je trpaslíků v muzeu v Roztokách?

"Já jsem se je snažila spočítat a vždycky na mě někdo promluvil. Ale určitě jich je tam přes 200. Dokonce se někteří na výstavu nedostali, protože současní výtvarníci i třeba děti z různých ateliérů tvořili na toto téma velmi mohutně, bohužel muzeum není nafukovací. Na výstavě nejsou pouze současní trpaslíci, jsou tam i daleko, daleko starší."

Na výstavě se představují například i dva pískovcoví chlapíci z pozdní renesance, kteří byli původně umístěni na průčelí zámku v Prunéřově u Kadaně, který byl v roce 1982 zbořen. Nechybí ani věhlasný trpaslík z Poděbrad, který na lázeňské kolonádě odbíjí čas.

Trpaslíci se dříve vyráběli i průmyslově.

"Existovala v Ústí nad Labem známá Mareschova továrna na keramiku, která se pravděpodobně jako první na světě kolem roku 1930 začala věnovat i výrobě trpaslíků a rozvážela je po celé Evropě. V současné době jsou sice výrobci, ale už to není z klasických materiálů. Je to z plastu. Například u nás je firma Hortex, ale tyto trpaslíky my nevystavujeme. Vystavujeme buď unikátní staré trpaslíky nebo originály jak od renomovaných výtvarníků, tak i od amatérů nebo dětí, ale vždy je to trpaslík, který něco říká, není to jen pro legraci."

Někdo trpaslíky v zahrádkách kritizuje, někdo je tam má naopak velice rád. Zdá se vám, že je v poslední době o trpaslíky zájem a že se do zahrádek znovu vracejí?

"Mě přišlo, že přišel až boom. Ten život je tak uspěchaný a plný techniky, proto ten návrat k pohádkovým bytostem nebo k bytostem, které jsme objevovali jako děti."