V USA startuje největší přehlídka českých filmů

Režisérka Andrea Sedláčková se chystá psát scénář pro nový film

Už počtvrté v USA startuje festival Czech That Film, který je putovní přehlídkou nejlepších českých snímků. Od konce března až do července uvede v osmnácti amerických městech to nejlepší z filmové tvorby českých produkcí.

Oficiálními hosty letos budou režisérka Andrea Sedláčková a herci Eva Jeníčková a Jiří Mádl. "Jména jako Miloš Forman, Jan Švankmajer, Ivan Passer či Jiří Menzel zůstávají ve Spojených státech amerických významnými pojmy. Nastupující generace českých režisérů se však v USA netěší takovému povědomí. Generální konzulát se proto snaží prostřednictvím této přehlídky zviditelnit současnou českou kinematografii," uvedl generální konzul v Los Angeles Michal Sedláček.

Diváci uvidí drama Fair Play i Mádlův debut Pojedeme k moři

Festival začíná v Los Angeles 27. března. K hlavním titulům patří například drama Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové. Film se odehrává v roce 1983 v Československu a vypráví o sprinterce Anně, která bojuje o účast na olympijských hrách a lidé okolo ní jí začnou podívat anabolické steroidy.

Zajímavý je i režijní debut herce Jiřího Mádla Pojedeme k moři. Komedie vypráví o jedenáctiletém Tomášovi, který k narozeninám dostane kameru a začne natáčet film o své rodině.

Festival chce přiblížit českou kulturu také studentům a mladšímu publiku

Filmové nadšence má přilákat i snímek na motivy divadelní hry Zakázané uvolnění režiséra Jana Hřebejka nebo černá komedie Krásno natočená Ondřejem Sokolem. Bude tu i Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové. Všechny filmy budou promítány s anglickými titulky.

Festival chce přiblížit americkému publiku současnou českou společnost prostřednictvím zajímavých filmů také studentům a mladšímu publiku. Kromě Los Angeles budou české filmy v dalších 18 městech. Více informací je na webové stránce festivalu.