Václava III. si v Olomouci připomněli divadelním představením

Václav III.

V pátek uplynulo sedm století od chvíle, kdy český královský rod Přemyslovců vymřel po meči. Čtvrtého srpna 1306, krátce po poledni, ruka dodnes neznámého vraha v Olomouci ukončila život mladičkého krále Václava III. Na Dómském návrší, což bylo místo královraždy, tuto událost minulý týden připomnělo i divadelní představení.

Vražda Václava III.
"Mám li říct, co je nesporné, tak toho je velmi málo,"říká o vraždě Václava III. historik Karel Maráz.

"Nesporné je to, že proběhla 4. srpna roku 1306 někdy po obědě, v odpoledních hodinách, a nesporné je to, že tehdy byl čtvrtek. To je tak vše. Protože ostatní záležitosti jsou podávány u různých pramenů a u různých i moderních historiků zcela jinak, mnohdy protichůdně."

Pro Jana Sulovského, autora hry k 700. výročí zavraždění Václava III., je toto téma srdeční záležitostí.

"Už proto, že vlastně se to odehrálo v Olomouci, ta královražda, a nenapadlo mě, že někdy dojde k tomu, že bych to mohl realizovat jako divadelní hru, a přímo na Václavském náměstí. Je to pro mě splnění určitého takové životního snu. Bylo to nesmírně těžké vůbec se rozhodnout, jakým způsobem k té látce přistoupit. Ale nakonec jsem se rozhodl pro takovou variantu, která je určitou konfrontací současnosti a historie,

Vražda Václava III.
že tam vstupují postavy z různých věků, dostávají se do určitých debat, do určitých diskusí, a z těch debat by mohlo vyplynout něco zajímavého nejen o Přemyslovcích, nejen o Václavu III., ale i o našich dějinách a případně také o naší současnosti."

"Dodnes v celé situaci jasno není a těch indicií je příliš málo, než abychom mohli říci definitivní soud. Protože podtrženo-sečteno, celá vražda je v podstatě tajenkou o X neznámých,", uzavírá historik Karel Maráz.