Váleční veteráni i politici si připomněli smrt atentátníků na Heydricha

Krypta kostela

Okno krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje zahalila ve středu záplava věnců. Veteráni druhé světové války i nynější politici si tam v dešti připomněli 61. výročí smrti parašutistů, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní akt sledoval Herbert Brynda.

Krypta kostela
Zatímco letošní vzpomínka na vyhlazení Lidic byla zastíněna budoucností, referendem o vstupu Česka do Evropské unie, pietnímu aktu u cyrilo-metodějského kostela v Resslově ulici, kde se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ukrývali jeho vykonavatelé, parašutisté Jozef Gabčík, Jan Kubiš a dalších pět mužů, se dostalo větší pozornosti, a zúčastnila se ho řada veteránů druhé světové války a politických představitelů. U okna krypty, které dodnes nese stopy výstřelů nacistických kulometů, si přítomní mlčky připomněli 61. výročí smrti členů výsadků Anthropoid a Out Distance.

Dojatý byl i přímý účastník a pamětník heydrichiády Bohuslav Bubník, který se do odbojové skupiny Jindra zapojil jako mělnický Sokol:

"Vzhledem k tomu, že jsme byli přímo napojeni na zásobovací skupinu parašutistů, tak jsme byli pozatýkáni a vyšetřováni v Petschkárně, kde z nás chtěli vytlouci, co víme o parašutistech."

Znal jste se osobně s někým z parašutistů?

Okno krypty
"Osobně jsem se s nimi neznal, ale viděl jsem je asi dvakrát u bratra Nováka z Libně, u toho, jehož dcera odvedla to kolo. Dělal jsem spojku a chodil k nim."

Bohuslav Bubník se spolu se svými sestrami a bratry ještě ve středu dopoledne přesunul do pražských Dejvic k pomníku československých parašutistů z druhé světové války, kde veterány slovy Aloise Jiráska pozdravil čestný předseda Svazu domácího odboje Slavomír Klaban:

"To budiž nás všech přirozeností, abychom v protivenstvích strachem neschli, alebrž se zelenali jako strom odvahou a nadějí, abychom chyby své poznali a když nepřátelé myslí, že nás porazili a námi o zem udeřili, abychom byli jako ty skály."

Ceremonie v Dejvicích měla jednoznačně vojenský charakter, což mimo jiné dokládala i přítomnost vojenských přidělenců někdejší protihitlerovské koalice. Britského brigádního generála Stevena Sherryho jsem se zeptal, co toto výročí pro něho osobně i pro Velkou Británii, znamená:

"Myslím, že znamená velmi mnoho. Nepracuji ještě v České reepublice ani rok, ale to, co se zde dělo během druhé světové války - a zvláště v kostele Cyrila a Metoděje - mě velmi zajímá. My ve Spojeném království si myslíme, že je důležité si připomínat historické události a výročí, abychom si uvědomili, co pro nás lidé v minulosti všechno udělali. Dává nám to naději a odvahu do budoucna. Je to zkrátka důležitá připomínka."

Za terorem heydrichády, jemuž padlo za oběť bezmála pět tisíc Čechů, udělalo tečku vyhlazení obce Ležáky na Chrudimsku 24. června 1942.