Válečný uprchlík z Československa odkázal majetek americké vládě

Vlajka USA

Manželé z amerického Seattlu Joan a Peter Petrasekovi odkázali v závěti všechny své úspory, dům, auto a sbírku zbraní americké vládě, napsal list The Seattle Times. Ministerstvu financí přišel šek na 847.215 dolarů (20,8 milionu korun) a existuje pouze nepotvrzená domněnka, že se Peter Petrasek coby válečný uprchlík chtěl odvděčit Spojeným státům za to, že mu poskytly azyl.

Peter, který se narodil v Praze zřejmě jako Vlastimil Petrásek nebo Petrášek, pocházel z Československa. V dokumentech se našlo i vysvědčení s razítkem Československé republiky. O příbuzné přišel za nacistického pronásledování a přes Švýcarsko se mu podařilo uprchnout do USA.

Podle deníku Petrasek zemřel 5. května 2012 ve věku 85 let a svou ženu Joan přežil o 13 let. Závěť obsahuje jedinou větu bez vysvětlení motivu rozhodnutí.

Majetek rodině zkofiskofali nacisté Několik informací o životě manželů získal americký list od souseda Rona Wrighta, který je znal 30 let. Podle jeho informací nacisté zkonfiskovali majetek Petráškovy rodiny, otce poslali do koncentračního tábora a sestru na práci do Drážďan. Zemřela zřejmě při spojeneckém bombardování města.

On sám se prý dostal do mládežnického tábora německé luftwaffe, kde se jako velmi mladý naučil létat. Byl prý členem posádky jednoho sestřeleného letadla, ale přežil a podařilo se mu dostat se do Švýcarska.

V domě se našla sbírka gramodesek s vážnou hudbou

Jeden z dokumentů, které byly v domě nalezeny, svědčí o tom, že Petrášek prošel táborem v americké zóně v Ludwigsburgu a splnil kritéria uprchlíka. Mezi dokumentací se našlo také oznámení o svatbě manželů, která se konala v červenci 1951 v Ottawě. Po několika letech se manželé rozhodli přestěhovat do Seattlu, kde si Peter našel práci v hutnictví a Joan pracovala jako čalounice.

Podle Wrighta byli velmi šetrní a v době, kdy je znal, byli na dovolené v zámoří jenom jednou. V domě se po Peterově smrti našlo množství knih, slovníků a velká sbírka gramodesek s vážnou hudbou.