Viktor Preiss představil svůj Báječný svět

bajecny_svet_preiss.jpg
0:00
/
0:00

Zita Kabátová, Josef Somr nebo Marta Vančurová - to jsou jen namátkou vybraná jména herců, které v Českém rozhlase zpovídal jejich herecký kolega Viktor Preiss. Pod názvem Báječný svět tak vznikl nejen cyklus zajímavých rozhovorů, ale nyní i stejnojmenná kniha. Viktor Preiss ji nedávno představil v pražském Domě u Kamenného zvonu a na křtu nechyběla ani Milena Štráfeldová:

Písní Báječný svět, kterou si sám i otextoval, zahajoval Viktor Preiss svá setkání s herci na vlnách rozhlasové stanice Vltava v uplynulých dvou letech:

"To čítá k dnešku asi pětačtyřicet osobností, za ty dva roky se podařil docela kus práce."

Vždy v sobotu před polednem tak posluchačům postupně představil ty nejvýznamnější herce všech generací. Do studia pozval herecké legendy jako Zitu Kabátovou, Jiřinu Steimarovou nebo Josefa Somra. Před mikrofonem se ale vystřídali i Preissovi vrstevníci Jan Kačer, Tomáš Töpfer nebo Boris Rösner, a nechyběli tam ani mladší herci Ivan Trojan nebo Jan Potměšil.

"Volba byla vždy na Viktoru Preissovi. On si vybíral lidi, se kterými ušel nějaký kus cesty, se kterými se setkal buď v životě nebo na divadelních prknech, za mikrofonem, před kamerou. Ta knížka je výjimečná tím, že ti lidé dali rozhovory právě Viktoru Preissovi. Jsem si jistá, že kdyby přišel leckterý běžný novinář, nemluvili by tak, jak mluvili právě pro něj,"

uvedla k tomu dramaturgyně celého cyklu Jitka Škápíková. Pozvat herce do rozhlasového studia a vyzpovídat je napadlo Viktora Preisse a bývalého ředitele Nadace Život umělce Jiřího Novotného při jejich cestách za hereckými seniory, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Podle Jiřího Novotného tak vznikl opravdu unikátní cyklus rozhovorů:

"Je to takové nahlédnutí do duše a života významných umělců, kteří skutečně něco dokázali."

"Sedíme naproti sobě v divadelní šatně, pod jejímž vysokým stropem visí kostýmy z nejrůznějších her, které má Vinohradské divadlo právě na repertoáru. Sedíme tak už třiadvacet let. - Otíčku, šatna D, to je jako Den D, protože je to osudová záležitost. Jak dlouho tady sedíš? - Od roku 1959, to znamená, že to bude pomalu půl století,"

"O sobě ledacos víme, takže já jsem byl mile překvapen tím, jaké otázky mi Viktor při tom rozhovoru kladl, a že jsem mohl naprosto svobodně, bez zábran a po pravdě na ně odpovídat. - Já ti děkuji, "

řekl pak při křtu knihy Báječný svět Otakar Brousek. Dalším zpovídaným byl například Boris Rösner, jediný herec, který se knižního vydání rozhovorů bohužel nedočkal. V rozhlase zavzpomínal i na svého učitele Václava Vosku:

"Pan Voska, to byl samozřejmě můj milovaný učitel. Já kdykoliv mluvím o škole nebo o nějakých vzorech, jestli se to vůbec dá tak říct, nebo o někom, kdo na tebe měl kdy největší vliv, tak můžu bez rozpaků říct, že to byl on a Vlastička Fabiánová, která nás oba učila. Já jsem měl to obrovské štěstí, že on směl učit pouze čtyři roky na DAMU, a to právě v inkriminovaných letech, kdy jsem tam byl já. Já jsem zrovna vyfasoval jeho jako kantora, on pak po nás odešel, nebo musel odejít."

Rozhlasový cyklus Báječný svět sice skončil, dramaturgyně Jitka Škápíková se ale ujala přepisu rozhovorů, a mohla tak vzniknout zajímavá kniha. Obsahuje dvaadvacet interview, která navíc Viktor Preiss doplnil svými kresbami.

"Jsou i rozhovory, které bohužel v téhle první knížce vůbec nejsou. Jejich autoři nesouhlasili s tím, aby v knížce byli, to se taky stalo. A byly to velice zajímavé rozhovory, například s panem Munzarem a tak dále,"

dodává k tomu Viktor Preiss. S Jitkou Škápíkovou nyní uvažují o vydání druhého dílu Báječného světa s další dvacítkou rozhovorů.