Vláda odmítla návrh poslanců na podporu českých škol v cizině

Poslanecký návrh na podporu a financování českých škol v zahraničí se nesetkal s příznivým ohlasem u vlády (ilustrační foto), foto: Filip Jandourek

Vláda nesouhlasí s poslaneckým návrhem na podporu a financování českých škol v zahraničí. Podle kabinetu nelze vyloučit, že by si podpora zahraničních českých škol vyžádala víc peněz, než kolik odhadují předkladatelé, kteří počítají pro začátek s částkou deseti milionů korun ročně. Není prý ani zřejmé, jak by se kontrolovalo dodržování povinností škol v zahraničí.

Novelu školského zákona předložila skupina poslanců z ODS, TOP 09 a Starostů, ČSSD a Úsvitu. Má za cíl podpořit české školy v zahraničí a měla by mimo jiné zajistit spolufinancování těchto škol ze státního rozpočtu. Poslanci uvádějí, že v cizině žijí přibližně dva miliony českých státních občanů nebo cizích státních občanů české národnosti. Poukazují na české školy v cizině, které koordinuje sdružení Česká škola bez hranic a jichž je nyní podle jejich důvodové zprávy devět. Jsou financovány z darů i ministerstvem školství, Česká centra a zastupitelské úřady jim poskytují prostory. Podle návrhu poslanců české školy v zahraničí zajišťují udržení českého kulturního dědictví v cizině. Navrhují, aby jejich činnost byla z poloviny financována ze státního rozpočtu podle výdajů v předchozím roce. V případě, že by vznikla nová škola, by tedy stát nemusel přispívat první rok jejího provozu.

Vláda uvádí, že České školy bez hranic už mají výhody umožňující jejich faktické zapojení do českého vzdělávacího systému. Tyto výhody má podle vlády posílit i novela školského zákona. Má je posílit tak, aby osvědčení o výsledcích vzdělávání v Českých školách bez hranic dostalo i určitého formálního uznání. Bez ohledu na stanovisko vlády projednají návrh poslanci na některé ze svých schůzí.