Vláda posílá zaplaveným obcím první peníze

Foto: ČTK

Liberecký kraj odhaduje škody na více než čtyři miliardy korun, o jedné miliardě hovoří Povodí Labe, podobně zatím odhadl škody na Děčínsku Ústecký kraj. Lesy ČR hovoří o škodě nejméně za 200 milionů korun. První hrubý odhad jen z této části republiky tedy zní: skoro 6,5 miliardy. O finanční pomoci jednala v pondělí poprvé vláda. Nejen peníze jsou ale zapotřebí: jde také o techniku, nářadí, čistící a sanační prostředky a především lidské síly.

Foto: ČTK
Jako první nabídla pomoc armáda: vojáci reagovali hned v sobotu, pomáhali i v neděli a v pondělí ráno vyjelo na Liberecko dalších 284 vojáků ze 4 brigády rychlého nasazení. Jana Růžičková z Generálního štábu Armády ČR shrnuje:

"Připojili se k vojákům z chemické brigády z Liberce a ze záchranné roty z Rakovníku a společně se složkami Záchranného systému likvidují následky vody. Armáda nasadila 334 vojáků s technikou."

Foto: ČTK
Zejména s nákladními automobily a obojživelnými vozidly. Armádní vrtulníky zachraňovaly ohrožené ze střech domů. Lidem, které velká voda odřízla, pak obojživelná technika dopravuje životně důležité zásoby. Kde voda brala mosty, očekává se také pomoc při stavbě provizorních pontonových mostů.

Jak voda klesá, začaly i úklidové práce a do postižených oblastí proudí humanitární pomoc. Český červený kříž zorganizoval finanční sbírku pomocí déemesek, zprostředkovává materiální pomoc a postiženým poskytuje i pomoc psychosociální.

Foto: ČTK
A jak reagovaly státní orgány? Občanům nabídl první finanční pomoc ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Lidé, kteří se ocitli v hmotné nouzi, mohou podle něj žádat na úřadech v místě trvalého bydliště o více než 45 tisíc korun. Drábek řekl, že tyto peníze určené na překonání prvních dní, jsou k dispozici prakticky okamžitě:

"Na celou oblast hmotné nouze je několik miliard korun a tyto záležitosti se zpracovávají průběžně, s pokrytím takto mimořádné události není problém."

Zleva hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler,  ministr vnitra Radek John,  prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas v ulicích Chrastavy,  foto: ČTK
Prezident republiky, premiér i ministři osobně navštěvují postižená místa. Vláda nabízí samosprávě pomoc v řádu stamilionů korun. V pondělí kabinet projednal urgentní peníze pro Liberecký kraj:

"Dnes jsme s okamžitou platností rozhodli o uvolnění 40 milionů korun, které již zítra budou na účtech Libereckého kraje. Poté co upřesníme požadavky i z Ústeckého kraje, Pardubického kraje případně Jihočeského kraje, tak to bude řešeno stejným způsobem. To jsou urgentní prostředky, které jsou v tuto chvíli nezbytné především pro obce,"

Petr Nečas,  foto: ČTK
uvedl premiér Petr Nečas. Ve středu vláda projedná takzvanou naléhavou pomoc, která se bude odvíjet od prvního přesnějšího vyčíslení škod. Její výše bude zhruba 350 milionů korun.

Předseda vlády zdůraznil, že kabinet nechce povodně řešit zadlužením:

"Vláda se přiklání k tomu nejít cestou vydávání dalších dluhopisů, my chceme tyto prostředky naleznout v rámci stávajícího stávajícího rozpočtu. Protože samozřejmě povodně musí změnit i určité rozpočtové priority."

Vláda také rozhodla, že při odstraňování následků ničivých povodní na severu Čech může pomáhat až tisíc vojáků. Budou vyčleněni pro Integrovaný záchranný systém do konce září.