Vojna a mír nebude operní bitvou tří národů

Janáčkovo divadlo v Brně se zapojí do vzpomínkových akcí 200. výročí bitvy u Slavkova a v rámci projektu Austerlitz 2005 uvede operu Sergeje Prokofjeva Vojna a mír. Premiéra se uskuteční 25. listopadu, rozsáhlý projekt bude mít šest repríz. Inscenátoři se z finančních důvodů vzdali původní představy, že by se na inscenaci podíleli umělci ze všech hlavních zemí, které u Slavkova v roce 1805 bojovaly. Podle dramaturgyně Dagmar Částkové je Vojna a Mír příležitostí uvést na operní scénu v posledních letech poněkud opomíjenou ruskou tvorbu.

"V podstatě se snažíme, aby se na jeviště brněnské opery vrátila ruská operní tvorba, která tady byla v posledních letech bohužel trochu zanedbávána, a při té příležitosti se naskytlo výročí bitvy u Slavkova, které bylo podnětem k volbě Vojny a míru. To je dílo, které se úzce váže k napoleonským válkám. Původní ideou bylo, aby se jí jako inscenátoři a interpreti zúčastnili zástupci tří národů, které se utkaly v bitvě u Slavkova: Francie, Rakouska a Ruska. Ideje jsou jedna věc, ale ne vždy se je podaří technicky realizovat. Nakonec zůstalo u toho, že inscenacní tým je ruský. Původně jsme jednali i s frnacouzskými výtvarníky, ale z toho sešlo. Nicméně ruská opera je v ruských rukou, takže v dobrých rukou. Dirigent je z Moskvy, je to současný šéfdirigent Státního orchestru rozhlasu a televize, působil i několik lete ve velkém divadle v Moskvě. Z Ukrajiny potom máme režiséra Mykolu Treťjaka, který je režisérem Národní ukrajinské opery Tarase Ševčenka, oba výtvarníci jsou také z Kijeva."

Jak se původ tvůrců promítne do výsledného díla?

"Oni do toho mohou přinést hlubokou znalost historie své země. Tak jak my nahlížíme s důvěrnou znalostí třeba na Prodanou nevěstu nebo na Její pastorkyni, tak oni jsou zase velice dobře seznámeni s historií a kulturou své země a mohou do toho přinést podrobný detailní pohled, kterého my nejsme schopni."

Půjde v tom zobrazení 200 let staré události o historizující přístup?

"Myslím, že to nebude úplně tradiční inscenace, pokud jste měl na mysli toto, ale napůjde taky o žádný posun do jiné doby, protože rok kdy se to odehrává, je dán Napoleonovým tažením do Ruska a je jednoznačně dáno, že to bylo v roce 1812, nicméně inscenace bude používat i moderní prvky jako například projekce. Nebude to tak, že bychom si vystavěli na scéně zámek nebo sad nebo něco podobného. Jinou zajímavostí je, že sbor se zúčastní především v roli komentátora. že tam nebudou žáídné velké bitevní davové scény, to všechno bude vytvořeno pomocí projekcí a ten sbor tam bude fungovat jako takový antický komentátor."

Je už předem dáno, jak dlouho se bude inscenace uvádět?

"Je to dáno od začátku tohoto projektu, protože ta opera je nesmírně náročná, ve své plné verzi má 68 sólových rolí, takže to není úplně snadné k inscenování. Od začátku bylo řečeno, že bude pouhých osm představení. Jde v podstatě o takový stagionový projekt."