Volby velká překvapení nepřinesly
Ve městech a obcích vznikají koalice, které by měly vládnout další 4 roky, kandidáti do Senátu se připravují na druhé kolo voleb. Přinesly volby do obecních zastupitelstev nějaká překvapení? Otázka pro komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana.
Není velkým překvapením, že po těchto volbách se mluví o tom, že hlavní alternativou k hnutí ANO je ODS. Když se ale podíváte na tvořící se koalice ve velkých městech, tak tam dost často budeme svědky spolupráce ANO a ODS, což potvrzuje, že celostátní politika je přece jen trošku něco jiného než ta komunální."
Co ANO a Praha. V metropoli hnutí skončilo až páté, vládnout s velkou pravděpodobností zřejmě nebude. Jak se k tomu staví Andrej Babiš?"Myslím si, že Andrej Babiš musí mít trošku rozpačité dojmy, protože nemůže přiznat svoji chybu. Ukázalo se to v tom, když před čtyřmi lety vybíral kandidáta na primátora. Měl tam pana Kasla, který byl dlouholetým pražským primátorem a zkušeným politikem a on jej vyměnil za paní Krnáčovou. Šlo o vnitrostranické spory a různé ambice. A tento krok se neosvědčil. Ukázalo se, že když je někdo primátorem, byť funguje v nějaké širší koalici, tak je hlavním terčem kritiky a to paní Krnáčová byla. Andrej Babiš nedal opět na doporučení hnutí ANO a místo Patrika Nachera instaloval do čela Petra Stuchlíka. Nicméně i voliči hnutí ANO dali mnohem více preferenčních hlasů Patriku Nacherovi, Petr Stuchlík skončil až třetí. Andreji Babišovi se Praha zkrátka nepovedla, přitom je důležitá z hlediska mocenských ambicí i určitého politického marketingu. Je to metropole s obrovským rozpočtem. Praha se Andreji Babišovi nepovedla a vyniká to tím více v konfrontaci s Prahou sobě, která měla velmi omezené finanční možnosti, a přesto získala více hlasů."
Co senátní volby? Dva kandidáti postoupili už z prvního kola, což není běžné. Jak to vypadá s těmi ostatními?"V České republice skutečně nebývá obvyklé, aby v senátních volbách kandidovaly tak výrazné osobnosti, které získají více než 50 procent hlasů v prvním kole, a tím zvítězí. U Jiřího Čunka se to dalo očekávat, on je takový zvláštní regionální fenomén na Vsetínsku a Zlínsku. U Jiřího Drahoše je to dáno tím, že byl hlavním vyzyvatelem Miloše Zemana v prezidentské volbě. Vzhledem k tomu, že kandidoval v Praze a zanedlouho po volbě prezidenta, tak zúročil svou práci v kampani před volbami hlavy státu. Co se týče ostatních: je to specifická volba, kdy nemusí nic znamenat to, že vyhrajete v prvním kole. Záleží na tom, jak je ten kandidát přijatelný pro širší spektrum voličů, jak se mu podaří dostat lidi opět k volebním urnám, protože ve druhém kole bývá účast velmi nízká. Uvidíme také to, jak se to promítne do rozložení sil v Senátu v tom slova smyslu, že některé senátní kluby jsou velmi málo početné a pokud jim ubydou členové, tak zaniknou. Jiné by naopak mohly vzniknout. To se také bude týkat toho, jakým způsobem proběhne volba předsedy Senátu. Tam bývá zvykem, že nejsilnější politický klub v Senátu si nárokuje post předsedy a může se stát, že jím nebude sociální demokracie, ale někdo jiný."