Lidé rozhodnou, kdo povede jejich obec a kdo může ovládnout Senát

Foto: Ondřej Tomšů

Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, kdo bude v dalších čtyřech letech určovat chod jejich obce. Zároveň začalo i první kolo senátních voleb, které se týká třetiny území republiky. Svými hlasy tak lidé rozhodnou o budoucím složení horní komory parlamentu.

Foto: Ondřej Tomšů
Síla Senátu je mimo jiné v možnosti vetovat a vracet zákony s úpravami Sněmovně, která ale může horní komoru přehlasovat s výjimkou ústavních a volebních zákonů. Definitivně o složení Senátu lidé rozhodnou až ve finálovém volebním kole, které bude 12. a 13. října.

V komunálních volbách se o mandáty v celé zemi uchází na 216.000 kandidátů, na jedno místo zastupitele tak připadá 3,5 kandidáta. Komunální volby se podle dostupných informací nebudou týkat 17 obcí, kde se nepovedlo kandidátní listiny sestavit. Novou šanci budou mít zřejmě počátkem příštího roku, do té doby je bude řídit správce ustavený ministerstvem vnitra. O senátorský post pak usiluje 236 kandidátů, což je v průměru téměř devět uchazečů na jedno z 27 obsazovaných míst.

Největší pozornost se obvykle soustřeďuje na velká města. Zdejší zastupitelstva totiž rozhodují o částkách, jejichž objem je srovnatelný s rozpočtem mnohého ministerstva. Zvláštní postavení mezi městy má Praha - výběr zastupitelstva hlavního města je zároveň krajskými volbami. V Praze se o hlasy voličů utká 29 uskupení.

Komunální volby patří z hlediska zpracování k nejobtížnějším

Na sčítání hlasů dohlíží přes 14.500 okrskových volebních komisí. Zhruba 5000 z nich bude navíc zpracovávat i hlasy v senátních volbách. Z hlediska zpracování výsledků patří podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka komunální volby k těm nejobtížnějším; lidé si totiž mohou vybírat zastupitele napříč kandidátkami. Maximální počet hlasů, které má volič k dispozici, je shodný s počtem členů zastupitelstva.

S ohledem na rychlost sčítání v předchozích komunálních volbách lze předpokládat, že kompletní výsledky by mohly být známy v neděli ráno. Za statistický úřad se na volbách bude podílet přibližně 2500 interních i externích zaměstnanců. "Důležitá je především správnost postupu a bezchybnost komisemi předávaných výsledků, ne rychlost zpracování. Kvalita má tedy rozhodně přednost," uvedl Marek Rojíček.