Všude je popel, to nejhorší teprve přijde, říká Češka ze Sydney

Buš po požáru na začátku roku 2020

Několik měsíců trvající požáry na jihovýchodě Austrálie zcela změnily život v nejlidnatějším městě Sydney. Zatímco dřív tu bylo slunečno, teď oblohu často zakrývá kouř, který zahaluje celé město. Požáry prožívají i Češi žijící v Austrálii. Pomáhá řada organizací i jednotlivců, například české tenistky, které tu právě hrají turnaj.

V Austrálii hořela plocha o větší rozloze, než je celé Česko, zemřely téměř tři desítky lidí, zničeny byly asi dvě tisícovky domů. Jak uvedla Anna Mikešová, která žije v Sydney už pět let, popel je všude. „Je doma, je v autě, je v oceánu, když jde člověk plavat, je na zemi," uvedla Mikešová. Bydlí u pláže na severním předměstí Sydney. Požáry sice hoří na jih od města, i tady jsou ale znát. „Když z jihu fouká vítr, přináší nad město kouř. Pak je centrum zdálky v podstatě neviditelné - mrakodrapy a výškové budovy zmizí a vypadá to, že je všude dým," dodala Mikešová.

Katastrofální požáry zuří v Austrálii od loňského září. „Starší ročníky říkají, že takové horko a sucho nepamatují," řekla Mikešová. Podle ní tentokrát požáry, které jsou v zemi obvyklé, začaly o několik měsíců dříve. „Trvají už pátý měsíc, běžně přitom začínají až s příchodem léta, tedy v lednu a únoru," uvedla Češka. To nejhorší tak podle ní teprve přijde. Nesmí se zapalovat ohně, omezené je i využívání vody.

Barbara Semenov: musíme odhadnout moment, kdy je třeba utíkat


Barbara Semenov, která vydává časopis Čechoaustralan, uvedla, že požáry tu prožívají pokaždé. „Žijeme v Melbourne, ale měli jsme také farmu v buši, a pár požárů sami zažili." Jak dodala, australská buš hořela od nepaměti, je to přirozená součást její obrody. „Suchý horký vítr je jako škrt zápalkou. Proti tomuto zákonu australské přírody nelze dělat nic, jen hlídat lidské životy, případně lidské příbytky a zvěř, před zkázou požáru. Na požáry jsou Australané zvyklí, přijímají je s určitou pokorou jako nezbytnost pro regeneraci přírody. Semena blahovičníků jsou totiž nedobytně uzavřena do tvrdých skořápkových kapslí, které prasknou pouze velkým žárem a uvolní obsah k novému osazení buše."

Podle statistik je 83 procent požárů zaviněno lidmi, dokonce i schválně nebo z nedbalosti. Pouze 17% má na svědomí horké počasí - nikoli však podnebí, dodala Barbara Semenov. „Krajané se snaží pomáhat, kde mohou. Hodně jich bydlí v zasažených oblastech. Vzpomínám, jak jsme se, tak jako všichni, do poslední možné chvíle snažili zůstat v ohroženém příbytku, svlažovali jej vodou, ale pak je třeba přesně odhadnout ten moment, kdy musíte utíkat. Před deseti lety, v tragickém roce 2009 na Black Saturday se požáry otáčely s větrem tak nepředvídaně, že lidé uhořeli i v autech na útěku. Zahynulo tenkrát 180 lidí!"

Jak dodala Barbara Semenov, smutné je, že pojištění bývá v těchto kritických místech australské buše vždy hodně vysoké a venkované na to nemají. Takže většinou přijdou v požáru skutečně o všechno. „Sami jsme darovali nábytek a první životní nezbytnosti do pořádaných sbírek. Australané se dokážou úžasně semknout a podporovat, navíc jsou až neuvěřitelně pozitivní i v těchto tragických momentech. Krajané se to od nich učí."

Požár na hranicích států Victoria a Nový Jižní Wales | foto: CC BY-SA 4.0,  Merrin Macleod

Ika de Detrich: Kdyby se spojily požáry kolem Sydney, bylo by to zničující


Ika de Detrich, která dlouhá léta vysílala v češtině v Sydney v radiu SBS, uvedla, že dýmem z požárů se tu dusí minimálně 3 měsíce, nejhorší to bylo do Štědrého večera, během svátků to bylo o něco lepší. Teď je ovšem dým zase značně cítit - tentokrát je to zejména kvůli úmyslnému vypalování hasičů, aby se vytvořili ochranné linie na okraji Sydney před zhoršením podmínek: vyšších teplot a větru z horkého středu, který oheň rozdmychává.

„V současné době stále hoří 130 požárů jen v našem státě (Nový Jižní Wales) - u nás je taky situace nejhorší. Na severu Sydney hoří požár o rozloze samotného Sydney a dole se požár dostal už k samotnému okraji hustě obydlených městských čtvrtí. Oba požáry dělí pouze 15 kilometrů. Pokud by se spojily, pak by celé Sydney bylo obklíčeno kruhovým ohněm, důsledky by byly zničující." Jak dodala Ika de Detrich, probíhají rozsáhlé sbírky. I ona zaznamenala iniciativy českých sportovců.

Jak dodala Lenka Te Whiu z Brisbane, jich se požár osobně netýká. Sbírky však probíhají všude. Přidalo se k nim i Radio 4EB, se které vysílá i v češtině. Na podporu osob postižených požáry dalo 10 tisíc australských dolarů.