Vyhrál soud s gigantem. Goodyear musí českému vynálezci zaplatit 1,6 miliardy

Goodyear pneumatika

Většina zahraničních médií si všímá úspěchu českého vynálezce ve sporu s největším světovým výrobcem pneumatik Goodyearem. Píší o tom, jak František Hrabal vysoudil na americké společnosti miliardu a 600 milionů korun za to, že firma odcizila jeho nápad na samonafukovací pneumatiky. Verdikt vynesl federální soud v Ohiu.

Právní spor české firmy Coda Development, kterou vede František Hrabal, se společností Goodyear trvá několik let. Česká firma zažalovala amerického výrobce pneumatik kvůli neoprávněnému využití nápadu a jejího bývalého inženýra Roberta Benedicta v roce 2015.

František Hrabal | Foto: YouTube

Podle české firmy se vynálezce František Hrabal v lednu a v červnu roku 2009 sešel se zaměstnanci Goodyear, aby se dohodli o možné spolupráci a uvedení jeho nápadů do výroby. Ze spolupráce ale nakonec sešlo.

Zástupci firmy Coda předpokládali, že americký výrobce pneumatik nemá o spolupráci zájem. Goodyear ale podle nich prohlásil i přes smlouvu o mlčenlivosti vynálezy za své vlastní. Už v prosinci 2009 podal žádost o patentovou ochranu ve Spojených státech. V roce 2011 získala společnost na technologii samonafukovací pneumatiky patent a rok později Goodyear představil novou technologii široké veřejnosti na ženevském autosalonu 2012.

SIT - Self-Inflating Tire Technology by CODA Development

Spor nekončí

Podle žaloby Goodyear vyvinul „rozsáhlé portfolio“ patentů na samonafukovací pneumatiky, z nichž mnohé jsou založeny na Hrabalově práci. Devítičlenná porota v Ohiu rozhodla, že společnost Goodyear jednala se špatným úmyslem, přivlastnila si pět z 12 údajných obchodních tajemství, ze kterých ji Coda obvinila ze zneužití.

Soud rozhodl, že musí zaplatit společnosti Coda 2,8 milionu dolarů jako náhradu škody a 61,2 milionu dolarů jako náhradu škody s represí za "úmyslné a zlomyslné" chování společnosti Goodyear.

Právní zástupkyně firmy Coda uvedla, že „místní společnost vzala nápady malého člověka a prohlásila je za své“. Společnost Goodyear v prohlášení uvedla, že je verdiktem zklamaná a zváží všechny své možnosti, jak dále postupovat.

Spor mezi americkou společností a českou firmou přitom ještě neskončil. Jednatel společnosti Coda Jan Martínek uvedl, že společnost Coda požaduje, aby k ukradeným patentům bylo přiděleno Hrabalovo jméno a dále trvá na tom, aby Goodyear přestal užívat všechny informace, které byly Čechům ukradeny.