Výprava za tajemným Tunguzským meteoritem
Za tajemstvím záhadného meteoritu chystají čeští přírodovědci dvacetidenní expedici na Sibiř. Se zkušenými biology, astronomy, a novináři vyrazí do nehostinné ruské tajgy i desítka mladých školáků ve věku od 15 do 18 let. Objeví tajemství Tunguzského meteoritu právě čeští vědci? A proč je tento meteorit pro odborníky tak zajímavý.
Víte, co je to Tunguzský meteorit? Že nevíte? Tak z toho si nic nedělejte, protože o této záhadné události mnoho neví ani vědci. Jsou známa jen základní fakta. V roce 1908, tedy téměř před sto lety dopadl do oblasti sibiřské tajgy zatím největší zdokumentovaný meteorit, s jakým jsme se na Zemi setkali. Jeho náraz byl tak silný, že na ploše 2500 kilometrů polámal lesy. Ale přesto vědci nejsou dodnes schopni rozluštit jeho tajemství.
"Tunguzský meteorit je zajímavý tím, že po něm nebyly nalezeny žádné zbytky. Nezbyl po něm žádný hmatatelný důkaz. Neexistuje žádný kámen, který by někdo zvedl a řekl: toto je zbytek po Tunguzském meteoritu. Z těch mnoha teorií, a to jak z těch, které jsou fyzikálně opodstatněné, a nebo z těch poněkud bizardních vyplývá, že se jedná o záhadu. Co člověk, to názor, a to platí i mezi odborníky."
Tvrdí astronom Jan Urban, který se expedice za Tunguzským meteoritem také zúčastní. Společně s ním se do ruské tajgy vypraví i deset mladých přírodovědců, kteří teprve s bádáním začínají.
"Každoročně pořádáme přírodovědné expedice do zajímavých oblastí. proběhla například Skandinávie, Mongolsko. Tentokrát jsme si řekli, že bychom se mohli vypravit do odborně zajímavé oblasti, a to zajímavá i pro mladé členy expedice. Je známé, že jede deset dospělých účastníků a deset mladých. Tím pádem je tam velký prostor pro komunikaci těch dospělých s těmi mladými. Je tam velký čas na péči těch starší o ty mladší. Máme zpětnou vazbu od těch mladých, co je vlastně zajímá."
Říká Václav Bratrych z agentury Koniklec, která expedici pořádá. I když se výprava do nehostinné ruské tajgy chystá až v srpnu příštího roku už teď se musí vědci připravovat. Času není nazbyt. Místo, kam meteorit dopadl, leží v naprosté pustině. A tak vědci budou muset přímo na místě shánět potravu například i lovem ryb. Expedice totiž potrvá více než dvacet dní. Vědci se musí prý připravit i na medvědy, kteří tam žijí v hojném počtu. Takže badatele bude provázet ruský průvodce se střelnou zbraní. Biologové mi ovšem potvrdili, že z medvědů strach nemají. Za to je ale jímá hrůza z daleko menších tvorů, kupodivu z komárů. Proti nim prý pomůže jen pořádné oblečení a síťka přes tvář.