Vzpomínky na listopad 89 - Martin Jan Stránský

stransky_havel.jpg

I dnes pokračuje náš seriál vzpomínek českých exulantů na události z listopadu 1989. Tentokrát Milena Štráfeldová oslovila lékaře a vydavatele Martina Jana Stránského. Sám se narodil ve Spojených státech, kam jeho rodina odešla do exilu už po únoru 1948. Mezi jeho předky jsou významní čeští politici, vydavatelé a novináři, takže není divu, že Martin Stránský i v exilu sledoval dění v Československu velmi pozorně:

"Já jsem to prožíval s otcem a s rodinou asi podobně jako ostatní, akorát v té době jsme ještě byli na začátku v Americe, protože nám samozřejmě nebylo dovoleno se vrátit do vlasti. A bylo to spojeno s obrovským pocitem patriotismu a také s jakýmsi uzavřením určitého kruhu, co se týče celoživotní práce mého otce, který byl s Pavlem Tigridem spoluzakladatelem rozhlasové stanice Svobodná Evropa, a také mého dědečka, který pracoval pro BBC. A vlastně věnoval celý život tomu, aby ten moment nastal."

Odkud jste měl informace o dění v Československu?

"My jsme měli spoustu informací z různých stran. Za prvé k nám aktivně chodili všichni disidenti, i Václav Havel byl u nás v Americe. Otec měl také velice významnou pozici v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, kde jsme byli samozřejmě každý den dokonale informováni o tom, co se dělo. A pak tam bylo běžné zpravodajství, takže myslím, že jsme byli dobře informovaní."

Měl jste vůbec příležitost před listopadem 89 navštívit Československo, nebo až po něm?

"Teď to můžu prozradit, já jsem tady byl takzvaně tajně v roce 1983. Říkám to proto, že jsem musel mít povolení z americké strany, ze State Department, kvůli tomu, že můj otec pracoval v citlivé pozici. Já jsem je od nich nedostal a jel jsem sem na týden narychlo, abych se na to osobně podíval. Byl jsem přesvědčen, že jim nedojde, kdo jsem, až teprve co odletím zpátky, což se stalo. A jsem rád, že jsem to viděl, i když zase musím říct, že vzhledem k tomu, že jsme o tom věděli hodně, mne to tu tehdy moc nepřekvapilo."

Dvacet let po Listopadu, znamená to pro vás spíš zklamání nebo spokojenost s vývojem?

"Obojí. Je tady samozřejmě především spokojenost, že můžeme spolu mít tento rozhovor a že tady máme svobodu. Je tady ale zklamání, že se vlastně potvrdilo, že demokratizace skutečně trvá dlouho. Na jedné straně se s tím musíme smířit, ale na druhé straně se už těžko smířím s tím, že se tu hlavně v politice konají tak nekulturní věci. Lidé s nekulturními řečmi a gesty pořád vystupují. A taky jsem velice zklamán v tom, že máme prezidenta, který nadále rozděluje národ a upozorňuje na hrozby, místo aby ten národ sjednocoval a integroval do Evropy."

Po Listopadu 89 se Martin Jan Stránský vracel do Československa a později do České republiky pravidelně. Dnes působí v Praze i v New Yorku. V roce 2008 kandidoval do Senátu ČR. Je předsedou Konzultativní rady Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.