Wabiho Rosa na kolejích se stala trampskou hymnou

Wabi Daněk, photo: Palickap, CC BY-SA 4.0 International

Hudsonský šífy nebo Píseň, co mě učil listopad a především Rosa na kolejích jsou dodnes táborákové hity a mnoho z těch, co je poslouchají a zpívají, ani neví, kdo je složil. Jeho jméno ale i díky výrazné přezdívce přitom znají snad všichni. Wabi Daněk slaví 70. narozeniny.

Foto: Supraphon
Wabi, tedy Stanislav Daněk, se narodil v době, kdy Zlín byl ještě Zlínem. Zámečníkem se pak vyučil v době, kdy už byl Gottwaldovem. Hudba jej bavila odmalička, stejně tak i trampování. Právem se tak jeho Rosa na kolejích stala jakousi trampskou hymnou. A její úvodní slova prý odkazují na projev jednoho z indiánských náčelníků k prezidentovi Spojených států. A svého autora prý dodnes baví.

Písně Wabiho Daňka bodovali i na Portě

Hudba ale Wabiho Daňka hned neuživila, dříve než se tak stalo, vystřídal mnoho povolání. V roce 1984 pak vyšla deska Rosa na kolejích. Kromě titulní písně na ní bylo i mnoho dalších, které si lidé na koncertech přejí dodnes - Outsider waltz nebo Hudsonské šífy. A další skladbou Ročník 47 získal Wabi Daněk v roce 1981 ocenění autorská porta. V témže roce zabodoval třeba i Marek Eben s písničkou Stýskání.

Mnoho písniček Wabiho Daňka má spíše nostalgickou náladu, není to ale pravidlem. Jak o tom svědčí třeba svéráznější pojetí tradiční latinskoamerické písně, ze které zůstala jen melodie.

Hostem desky Příběhy písní byl Jaromír Nohavica

Wabi Daněk, foto: Palickap, CC BY-SA 4.0
V roce 2012 vyšla deska Wabi a Ďáblovo stádo, spolupracovala na něm třeba i zpěvačka Radúza. Několikrát na něm tentokrát zazněly písně jiných autorů. Třeba Blízko Little Big Hornu. Píseň známá v podání Michala Tučného.

Po první desce s Ďáblovým stádem následovala po dvou letech druhá - Příběhy písní. Hostem na ní tentokrát byl třeba Jaromír Nohavica. Na desce zazněly zlidovělé písně, některé v méně známých překladech. Nechybí ani australská klasika Tancuj, Matildo.

Autor: Martina Bílá
klíčové slovo:
spustit audio