Století trampingu

Foto: Supraphon
0:00
/
0:00

Tramping – fenomén, který ovlivnil desítky tisíc lidí. Mladí, kteří obdivovali svobodu Divokého západu, vyráželi do přírody, sportovali, stavěli sruby, zakládaly osady. Jeho počátek je spojovaný se založením první klasické trampské osady Ztracená naděje ve Svatojánských proudech v roce 1918.

Foto: Supraphon
Od samého počátku ke kultuře trampingu patří zpěv a hra na kytaru. První písničky mívaly jednoduchý nápěv i harmonii i prostý text. Jedním z předních představitelů byl Jarka Mottl.

Velké množství trampských písniček zlidovělo a i dnes je nejmladší generace zpívá u táborových ohňů. K propagaci pomohl také Československý rozhlas, i když část trampů především z předválečné generace právě písně hrané v rádiu odmítala.

V 60. letech vzniká moderní proud trampské hudby. Mezi její hlavní představitele patří trampský guru Wabi Ryvola. Jeho píseň Zvláštní znamení touha je považovaná za nepsanou hymnu českého trampingu. V té době také vznikaly první skupiny amatérských nadšenců hrajících americkou country hudbu.

Trampové mají své hudební festivaly, tím nejslavnějším je Porta. Přehlídka vznikla v roce 1967 v Ústí nad Labem. Dodnes mnozí vzpomínají na ročníky, které se odehrály v letech 1988, 1989 a předznamenaly konec komunistického režimu. V plzeňském areálu Lochotín se tísnilo na 30 tisíc lidí.

Držitelem tří autorských a dvou interpretačních Port je Wabi Daněk. První albem tohoto letos zesnulého zpěváka byla Rosa na kolejích. Vyšla v roce 1984 a prodalo se jí čtvrt milionu kusů. Vedle Wabiho Daňka patří k nejvýraznějším postavám Honza Nedvěd a jeho skupina Brontosauři, skupina Nezmaři, KTO, Greenhorns a další.

Trampské srazy se pořádají stále, ale jsou záležitostí především starší generace.