Z krajanského tisku
Nový domov se vrací k červnovému vzpomínkovému večeru v Torontu, kde Masarykovu cenu, kterou České a slovenské sdružení v Kanadě in memoriam udělilo Miladě Horákové, převzala její dcera Jana Kánská. Součástí večera bylo i předvedení dvoudílného rozhlasového dokumentu o procesu s Horákovou.
S použitím rekonstruovaných zvukových záznamů doplněných zde také promítnutím záznamu filmového, se dokument snaží co nejvěrněji zmapovat průběh procesu. Do Toronta ho přivezl redaktor Českého rozhlasu Marek Janáč, který jako spoluautor díla odpovídá na otázky Nového domova. Uvádí, že z Francie i Anglie se ozval údiv, proč ještě není celá rekonstrukce hotová, v Česku jsou ovšem poměrně vlažni. "Máme pocit, že o nějakou rekonstrukci nikdo nestojí protože to vyžaduje peníze a nikdo je nechce do projektu vložit, říká Janáč, který s historikem Karlem Kaplanem a několika nadšenci pracuje na projektu ve svém volném čase, což podle něj nejde donekonečna. Proč jste se neobrátili o pomoc do zahraničí, kde chovají hrdinství dr. Horákové ve velké úctě, zní další otázka Nového domova. Redaktor Marek Janáč odpovídá slovy: "Je nám to velice žinantní a byla by to ostuda pro republiku. Tuto možnost považujeme až za krajní řešení."
Daruvarská Česká beseda slaví rovných sto let, připomíná Jednota. Dějiny tohoto spolku jsou zároveň dějinami české menšiny v Chorvatsku u v bývalé Jugoslávii a jeho existence nejen trvá, nýbrž i žije plným životem, píše dále časopis.
Další zpráva není v pravém slova smyslu krajanská - je ale svědectvím o zajímavém vlivu: Začátkem července navštívil velvyslanec Milan Jakobec sídlo Moravské církve v Nikaragui v Puerto Cabezas, aby předal dary Československé církve evangelické - bustu Jana Amose Komenského a výsledek sbírky této církve na opravu Gymnázia Jana Amose Komenského ve výši téměř 3 a půl tisíce amerických dolarů, dočteme se v Českých listech. Velvyslanec se zde zúčastnil také slavnosti na počest mučednické smrti Mistra Jana Husa, kterých se jen v Puerto Cabezas spontánně zúčastnili tisíce místních Miskitů a Sumů, oslavy však probíhaly i v dalších 50 kostelech Moravské církve ve vnitrozemí. Den upálení Mistra Jana Husa je zde navíc Památným dnem, který byl poprvé v karibském regionu Nikaraguy oficiálně uznaným svátkem díky dekretu vlády z minulého roku.
Osudem originálu Pittsburské dohody z května 1918 se zabývá Bulletin Československého ústavu zahraničního. Podle něj se již delší dobu vedla jednání o to, aby dokument, který má v držení Americká liga Slováků, přišel do státního archivu na Slovensko. Nyní se objevila zpráva, že Liga se rozhodla originál si ponechat. Dokument, na jehož přípravě se podílel i T. G. Masaryk, který k němu připojil svůj podpis v listopadu 1918 již jako prezident nové republiky, formuluje zásady společného života Čechů a Slováků v budoucím společném státě, včetně principu rovnoprávnosti a práva na samostatné určení státoprávního a vnitropolitického uspořádání. Vychází ze clevelandské dohody z roku 1915 a uzavřeli ji představitelé českých a slovenských organizací ve Spojených státech amerických. Originál zůstal ve Spojených státech. Bulletin pouvažujme za škodu, že dokument nenajde místo ve státním archivu a zůstane v držení sice organizace sice vážené, ale přece jen pouze jednoho z mnoha partnerů tehdejších jednání.