Z krajanského tisku

0:00
/
0:00

Český dialog ve svém prázdninovém dvojčísle přináší obsáhlou recenzi knihy Dva pohledy na dějiny, na které se se svým manželem Georgem Iggersem podílela literární historička a rodačka z Horšovského Týna Vilma Iggersová. Její autobiografie přibližuje předválečný život židovské komunity v malém městě, odchod z Československa v roce 1938 i dlouhá desetiletí prožitá ve Spojených státech.

Český dialog ve svém prázdninovém dvojčísle přináší obsáhlou recenzi knihy Dva pohledy na dějiny, na které se se svým manželem Georgem Iggersem podílela literární historička a rodačka z Horšovského Týna Vilma Iggersová. Její autobiografie přibližuje předválečný život židovské komunity v malém městě, odchod z Československa v roce 1938 i dlouhá desetiletí prožitá ve Spojených státech. Po studiích na univerzitě v Chicagu se Vilma Iggersová věnovala pedagogické práci, napsala ale i řadu knih. Patří mezi ně například Pražské ženy - medailony dvanácti českých, německých a židovských žen, mezi nimi o Boženě Němcové, Mileně Jesenské, Miladě Horákové nebo Jiřině Šiklové. Český dialog připomíná i sedmdesátiny Radia Praha.


České listy se vracejí k výstavě o čs. politických vězních, která byla koncem června zahájena v prostorách Evropského parlamentu v Bruselu. Výstava ukázala tzv. třetí odboj, tedy odpůrce komunistického režimu po 2. světové válce, a jejich perzekuci. Podle autorů výstavy bylo v 50. letech na území Československa z politických důvodů perzekvováno až 450 tisíc lidí. Dnes z nich žije už jen necelých osm tisíc. Připomněli to zástupci Konfederace politických vězňů, kteří se vernisáže v Bruselu zúčastnili. O výstavu byl velký zájem a měla mimořádnou návštěvnost. Měsíčník přináší také profil české operní pěvkyně Miluše Šimkové, která od r. 1963 s velkým úspěchem působí v Austrálii. Dvanáct let vystupovala v opeře v Sydney a dnes připravuje pořady o české hudbě pro seniory.


 Národní divadlo,  foto: www.czechtourism.com
Bulletin Československého ústavu zahraničního publikuje ukázku ze starých ročníků časopisů této krajanské společnosti - tentokrát o podílu českých krajanů v Americe na stavbě pražského Národního divadla. Píše se tu, že "česká Amerika se podílela o něco více než deseti procenty z celkové částky ze zahraničí. ... Mimo jiné částky poslali američtí Čechové 174 zlatých ve prospěch Národního divadla. Peníze byly původně určeny k vypsání ceny na veselohru, po požáru byly peníze přidány k obnoveným sbírkám na stavbu nového divadla. V únoru 1884 vznikl v Chicagu výbor k organizování hromadné výpravy Čechů z Ameriky k návštěvě Národního divadla v Praze. Výprava čítala 177 lidí a v Chicagu se s ní přišlo rozloučit na 25 tisíc amerických Čechů." Ve výpravě byli i krajané, kteří pro základy Národního divadla uchystali i jeden kámen z Chicaga.