Z NZÚ Light budou moci čerpat důchodci už pouze s jednou nemovitostí k bydlení

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) změní podmínky pro čerpání podpory z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) Light. Nově budou moci čerpat starobní důchodci pouze s jednou nemovitostí určenou k bydlení, kromě těch určených k rekreaci. Podmínky pro invalidní důchodce a lidi pobírající příspěvky na dítě nebo bydlení se nemění. Sjednotí se také výše dotace až na 250.000 korun a na dílčí zateplení budou dotace podle metrů čtverečních, nikoliv celkově za jednotlivé úpravy. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

O podporu z NZÚ Light bude možné začít opět žádat od 25. června. Příjem žádostí se pozastavil od 22. května. V NZÚ Light úřad zprvu vyčlení tři miliardy korun. "Dáváme limit majetkového testu. Senior samozřejmě může mít další majetek, jako je pole nebo rekreační objekt, ale nově se to nebude stahovat na ty, kteří mají více nemovitostí. Ti budou moci žádat o podporu ze standardní verze NZÚ. Přecházíme na spravedlivější systém a bude se vypočítávat dotace podle metrů čtverečních plochy fasády, dveří, oken, stropu, půdy nebo třeba sklepa," řekl Hladík.

MŽP a Státní fond životního prostředí (SFŽP) sjednotí dotace na částku 250.000 korun a žadatel se následně bude rozhodovat sám, kam podporu zaměří. Dříve bylo možné čerpat 150.000 korun na zateplení a 90.000 korun na prvky spojené s ohřevem vody. Některé dotace na dílčí zateplení se ale sníží. Například podpora solárního ohřevu vody z 90.000 na 70.000 korun a solárního systému z 60.000 na 50.000 korun. Od června budou pro NZÚ Light tři miliardy korun, Hladík dodal, že by se suma, pokud bude vysoký zájem, následně mohla navýšit.