Z opakujících se povodní jsou lidé unaveni

Foto: ČTK

Zdaleka ne s takovou ničivostí, jako počátkem srpna, nikoliv však bez následků zasáhly Českou republiku povodně a opět zejména na severu Čech.

Foto: ČTK
Jak řekla třeba starostka obce Višňová ve Frýdlantském výběžku Marie Matušková, lidé jsou už unaveni. Jejich domy ještě nevyschly a znovu je zaplavila voda. První mrazy se přitom mohou objevit už tento týden a k únavě se přidávají obavy ze zimy. Skepsi prohlubují časté, náhlé a takřka nevypočitatelné změny počasí.

"Vážně? Vážně v tuhle chvíli nebereme bohužel žádnou informaci, protože předpověď byla taková, že nebude pršet a zatím nám prší celý den. Takže bohužel už předpovědím nevěřím,"řekl Lubomír Erban, velitel višňovských hasičů, kteří v kritické úterý přestali spoléhat na rozporuplné informace o vývoji povodně a věřili pouze vlastním hlídkám a hlášením starostů proti proudu řeky Smědé.

Foto: ČTK
V samotné Višňové přitom bylo v pondělí evakuováno asi 30 lidí a možnost návratu do jejich domovů se začala rýsovat ve středu. Menší toky, které v pondělí a úterý rozvodnil déšť, totiž kulminovaly nebo začaly klesat, což ale znamenalo růst hladin větších řek, do kterých přitéká voda z povodní zasažených oblastí.

"V horní části ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě sice už je za kulminací, nicméně budeme ještě odpouštět z vodního díla Stráž pod Ralskem vodu, která tam byla zadržena během povodně, takže se budou průtoky stále ještě udržovat na vyšší úrovni. Nicméně hydrologicky už jsme za kulminací, takže situace by neměla být horší," vysvětlil například středeční situaci na řece Ploučnici mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Povodňová pohotovost tak nadále platí ve Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Libereckém kraji nejméně do čtvrtečního večera, někde až do soboty.

Foto: ČTK
Ve středních Čechách potrápila velká voda Mladoboleslavsko i Nymbursko. Tam několik obcí ohrožovala řeka Mrlina. Ve Vestci nebo Křinci hasiči v úterý plnili pytle s pískem a preventivně stavěli provizorní hráze, aby zabránili říční vodě dostat se do obydlených oblastí, uvedl starosta dobrovolných hasičů z Křince Martin Hlinovský: "Ten břeh není rovný, jsou tam prohlubně, takže jsme zkoušeli těma pytlema to nějakým způsobem vyrovnat, abychom trošku zbrzdili přetok té Mrliny na druhou stranu toho břehu už jenom kvůli tomu, že tam jsou obytné části, je tam restaurace u nádraží, takže jsme chtěli nějakým způsobem tomu pomoct."

Foto: ČTK
Nejhůře postiženou středočeskou obcí byl Řepov u Mladé Boleslavi, kde voda z říčky Klenice zatopila asi 20 domů a několik zahrad. Podle tamní starostky Marie Pelechové může za vytopení obce nově postavené obchodní centrum na kraji Mladé Boleslavi, "kde došlo k navýšení toho původního pozemku, kam se vždycky ta voda rozlévala. Protože já tady bydlím 46 let a vždycky byla voda až k té silnici, plavaly tam kachny až u silnice a teď se to tam navýšilo a vlastně se to uškrtilo. Tím nám tady zůstává víc vody. Jinak si to neumím vysvětlit."

Silnice v různých krajích, které zaplavila voda, byly ve středu přes klesající hladiny řek většinou neprůjezdné. Na mnoha místech zůstaly i laguny plné vody, které bylo nutno začít odčerpávat.