Začínají adventní koncerty, trhy i setkání

Adventskranz

Vánoce se pomalu blíží. V neděli lidé zapálili na adventním věnci první svíčku. V této době se v mnoha vesničkách a městech konají předvánoční trhy, i zajímavá setkání lidí. A my se na jedno z nich - do jihočeského Dubu - vypravíme.

Počátky adventu sahají až do 7. století. Tradice zapalování svíček na adventním věnci je však poměrně mladá. Pochází z 19. století z německých zemí. Právě adventní věnce jsou prvními posly blížících se Vánoc. Stejně tak řada předvánočních setkání. Jedno z nich se konalo i v jihočeské vesničce Dub na místním zámku. Před první adventní nedělí sem lidé přišli na malý předvánoční trh.

"Vidím, že jste tady skutečně v hojném počtu, větším, nežli jsem původně očekával,"

uvítal návštěvníky Daniel Battaglia. A po něm svojí hudbou i dudačka z nedalekých Strakonic. Rodina Battagliů na zámek přišla před zhruba deseti lety a nápad pořádat adventní setkání přišel spontánně, uvedla maminka Jana.

"Protože jsem celý život učila, tak jsem zvyklá na množství lidí. Uvažovali jsme o tom, jakým způsobem se tady s lidmi sžít a Dub se teď stává jakýmsi kulturním centrem obce."

"Lidé sem jezdí z širokého okolí, z Prachatic, ze Strakonic. Atmosféra je velmi příjemná, je to spíše setkání přátel a utmelení té předvánoční tradice,"

dodal Daniel Battaglia. A lidé jim dávají za pravdu. Mnozí sem chodí pravidelně.

"Já jsem tu asi potřetí. - Loni jsem tu byla a letos podruhé,"

uvedli návštěvníci předvánočního setkání. Přímo na dračku tu šly krásně zdobené perníčky s vánočními motivy. Jedna z nakupujících jich měla plný košík.

"Všechno porozdávám po dětech. My samozřejmě taky pečeme, ale ty naše nevypadají tak krásně. Ty jsou na jídlo a tyhle jsou proto, aby to u nás vypadalo o hodně lepší."

A tak se zřejmě sněhuláčci nebo betlémy Evy Pinkeové hned tak nesní.

"Už je dělám 10 let. Chodí mi časopisy, líbilo se mi to a řekla jsem si, že to zkusím."

Na stole byl i nádherný stromeček s vánoční hvězdou vysoký asi 20 centimetrů. Jak dlouho trvá výroba a hlavně ozdobení takového stromečku?

"Výroba je hotová za hodinu, ale to zdobení, to dá práci, tento strom asi hodinu."

Součástí setkání bylo i povídání o historii zámku a prohlídka toho, co se za poslední dobu podařilo majitelům nově opravit. Akce během adventu tu však nekončí. Kromě koncertu se před Vánoci sejdou i děti z mateřských škol uvedla Jana Battaglia.

"Napeču cukroví a na 22. prosince, když jdou děti naposled do školy, sem sezvu celou mateřskou školku. Zpíváme vánoční koledy, hraji, děti mi recitují, 'cpou' se cukrovím, pijí čaj a je nám dobře."