Zadlužení roste, problém to však není

0:00
/
0:00

Zahraniční zadlužení České Republiky se v letošním prvním čtvrtletí zvýšilo o 13 a půl miliardy korun. Celkově tak přesáhlo úroveň jednoho bilionu. Rostlo také zadlužení firem a domácností. Josef Kubeczka zjišťoval, jaké to bude mít následky pro českou ekonomiku.

Podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška ale není výše našeho zahraničního dluhu v mezinárodním srovnání nijak velká a nepředstavuje pro naši ekonomiku žádný problém.

"Zadlužení v 1. kvartálu bylo vyvoláno pouze novou emisí eurobondů české vlády. Ovšem pravdou je, že v 1. kvartálu v minulých letech zahraniční zadluženost spíše klesala, a tak se dá říci, že při zahrnutí tohoto faktoru je zahraniční zadluženost spíše na vzestupu. To je ovšem logickým důsledkem toho, že se zvyšuje propojenost české ekonomiky se zahraničím."

Tempo nárůstu zahraničního dluhu se ale výrazně snížilo. V předchozím čtvrtletí totiž stoupl dluh o 57 miliard korun. Zahraniční investice do České republiky byly podle informací České národní banky stejně jako v závěru loňského roku téměř o 825 miliard korun vyšší než tuzemské investice v zahraničí. Dluh v cizině v 1. čtvrtletí odpovídal přibližně 37 procentům hrubého domácího produktu. S podílem 64 procent přitom převažují závazky se splatnostmi nad jeden rok.

Analytička společnosti Next finance Markéta Šichtařová
Zahraniční zadlužení našich podniků se zvýšilo pouze mírně, především kvůli čerpání finančních úvěrů. To však podle analytičky společnosti Next finance Markéty Šichtařové našemu hospodářství spíš prospívá.

"Naše ekonomika roste velice rychlým tempem, kolem čtyř procent za rok, někdy dokonce i trošičku rychleji, a zároveň v této době jsou úroky nejlevnější v historii. Je tedy logické, že podniky si berou hlavně investiční úvěry na svůj další rozvoj. A je to vlastně dobře, protože to znamená, že podniky neustále investují do rozšiřování svých výrobních kapacit, a tím se zvyšuje potenciál celé ekonomiky."

Stále více se zadlužují také české domácnosti. V květnu se jejich dluhy oproti dubnu navýšily o skoro 9 miliard korun. Zadlužení tedy roste velmi rychle. Neměli bychom se obávat nebezpečného předlužení a případné krize bankovního systému?

"Drtivá většina úvěrů je použitá na financování bydlení, a to jsou úvěry z hlediska bank, ale v podstatě i z hlediska dlužníků, velice bezpečné, protože jsou jištěny nemovitostí. Domácnosti dokonce šetří tak mohutně, aby si nejprve mohly vzít hypotéku a poté ji splácet, že se dokonce uskromňují i ve své vlastní spotřebě. To je jasně patrné z toho, že ačkoli roste životní úroveň a rostou příjmy obyvatel, zdaleka tak rychle neroste jejich utrácení."

Jen pro srovnání - ještě v květnu loňského roku domácnosti dlužily o 84,5 miliardy korun méně. Podle Českého statistického úřadu jsou v České republice téměř čtyři miliony domácností a dluh na každou z nich tak v průměru činí 86 tisíc korun. Celkově české domácnosti v současné době dluží téměř 344 a půl miliardy korun. Experti odhadují, že zadlužování však neskončilo a ke konci roku by mohlo dosáhnout asi 380 miliard korun.