Zahájení 14. Všesokolského sletu se zúčastnily i stovky zahraničních Sokolů

Foto: ČTK

O víkendu byl v Praze zahájen 14. Všesokolský slet. Tisíce jeho účastníků zaplnily v sobotu večer Sazka Arénu. V neděli dopoledne prošel dvacetitisícový průvod centrem Prahy. V jeho čele šly i stovky Sokolů ze zahraničí. Slet vyvrcholí 5. a 6. července hromadnými skladbami na Rošického stadionu na pražském Strahově. Na zahájení sletu natáčela Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
14. Všesokolský slet byl zahájen v sobotu večer při slavnostním galapředstavení v pražské Sazka Aréně. Na tribunách se sešlo až 17 tisíc jeho účastníků a hostů, mezi nimi byl i premiér Jiří Paroubek. Přijely i stovky členů zahraničních sokolských jednot z celkem 14 zemí světa. Přivítal je starosta České obce sokolské Jaroslav Bernard:

"Zvlášť srdečně vítáme mezi námi naše krajany, Sokoly ze zahraničí, kteří v době, kdy Sokol v zemi jeho zakladatelů nemohl svobodně existovat, hrdě nesli sokolské prapory ve svých nových domovech a významně přispěli k udržení tradice sokolských ideálů."

Do Prahy se vypravili Sokolové ze Spojených států, Kanady, Austrálie, z Německa, Rakouska, z Francie, ze Švédska i několika zemí jižní a jihovýchodní Evropy. Nejpočetnější skupinou byli Američtí Sokolové, kteří šli v čele nedělního průvodu Prahou:

"Jsou tu asi tři stovky Amerických Sokolů z celých Spojených států. Z Kalifornie, New Yorku, z Texasu, Chicaga, Omahy, Minnessotty,"

řekl k tomu prezident Amerického Sokola Larry Laznovsky. Sokol v Americe vznikl jen krátce poté, co byl založen v Čechách. Nejstarší sokolská jednota v Saint Louis si loni připomněla své 140. výročí. Na sedm desítek Sokolů přijelo podle starosty tamního Sokola Juraje Kořistky i z Kanady.

Foto: ČTK
"Pokud vím, tak bude cvičit pětatřicet dospělých plus šest dětí. Přijeli jsme hlavně z Toronta, pak je tu druhý nejvíc zastoupený Montreal a Ottawa."

Na slet se chystali i Sokolové v Austrálii. Potvrdila to i vedoucí sokolské jednoty v Canbeřře Zora Kašpárková. Sama v Sokole cvičí od svých tří let:

"My jsme pobočka Canberra, patříme k Sydney. Nacvičovali jsme tři v Canbeřře a jedna nacvičovala v Melbourne."

Silné tradice má Sokol v Polsku. Například jednota v Bydgošči letos slaví stodvacáté výročí svého vzniku a má okolo tisíce členů. I v Polsku musel být Sokol podle jeho prezidenta Andrzeje Bogutzkeho padesát let v ilegalitě. Na slety do Prahy jezdí Poláci pravidelně:

"V roce 2000 nás bylo na sletě v Praze dvě stě cvičenců a letos je jich stovka."

Průvodu se vedle Sokolů z Bulharska, Srbska, Slovinska, Horní a Dolní Lužice a početné výpravy Sokolů ze Slovenska účastnili i Portugalci.

Foto: ČTK
V Lisabonu je Sokolů prý rovná stovka a se sokolskou myšlenkou se seznámili při návštěvě Kanady.

Průvodu po celé jeho trase Václavského náměstí kolem Národního divadla, Rudolfina až na Staroměstské náměstí přihlížely stovky lidí a mnozí se přitom nebránili dojetí:

"Úžasně se mi to líbí. Úplně jsem dojatá, potřebovala byl lajntuch na slzy."

Zahraniční Sokolové zacvičí během tohoto týdne v sídle pražského Sokola v Tyršově domě, zúčastní se ale i závěrečných hromadných cvičení. Diváci je uvidí především ve skladbách Ta naše písnička česká a Chlapáci na pražském Strahově.