Žalobkyně Milady Horákové byla pravomocně odsouzena

Ludmila Brožová-Polednová, foto: ČTK

Ludmila Brožová-Polednová, která se jako prokurátorka vystupovala v procesu proti Miladě Horákové, byla opět uznána vinnou z účasti na justiční vraždě. Vrchní soud ji pravomocně odsoudil k šesti letům vězení.

Ludmila Brožová-Polednová,  foto: ČTK
Tři měsíce před 87. narozeninami si Ludmila Brožová-Polednová vyslechla rozsudek, kterým ji vrchní soud odsoudil "k trestu odnětí svobody v trvání šesti let."

Jednání bylo mimořádné v několika ohledech. Soudci vrchního soudu zasedali v Plzni, kde žije Brožová-Polednová, která se kvůli svému věku a zdravotnímu stavu neúčastnila předešlých jednání. Osobně si tak vyslechla až pravomocný rozsudek, který ale lze změnit mimořádnými opravnými prostředky. Proces dosud zaznamenal několik obratů. Pražský městský soud ji původně pro účast na justiční vraždě odsoudil k osmi letům vězení.

Ludmila Brožová-Polednová,  foto: ČTK
Odvolací senát pak letos v únoru exprokurátorku zprostil obžaloby z vraždy a její čin označil za již promlčené napomáhání k vraždě. Nejvyšší soud ale osvobozující verdikt zrušil. "Doktorka Polednová se této likvidace účastnila aktivním způsobem. Byla na stejné úrovni jako soudci a její role byla významná v tom, že emotivním způsobem měla tehdejšímu pracujícímu lidu zdůvodnit, že tresty smrti jsou spravedlivé," vysvětlil tehdy mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Jeho slova dokládá známá ukázka z projevu Brožové-Polednové: "A tak zatímco textilačka Heraitová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky."

V souladu s názorem Nejvyššího soudu napodruhé přehodnotil své stanovisko i odvolací senát a shledal exprokurátorku přímou účastnicí vraždy, když jí podle soudců muselo být zřejmé, že šlo o politický proces a že o vině i trestu obžalovaných předem rozhodl politický orgán komunistické strany spolu se státní bezpečností. Brožová-Polednová ve své výpovědi vinu odmítla: "Jestli byla nějaká vina u mě, tak to jenom že jsem bezmezně věřila všem těm právníkům, kteří u toho seděli." Rozsudek pak přijala zatrpkle: "Buďte rádi, že mě odsoudili. Budete šťastni, tak co." Mám nést vinu za všechny, co se na tom podíleli? – dodala bývalá prokurátorka. Je ale prý připravena jít do vězení. Zda podá dovolání, její advokát neřekl.

Ludmila Brožová-Polednová,  foto: ČTK
A rozhodnutý není ani státní zástupce Zdeněk Topinka, který vyjádřil nespokojenost s rozhodnutím:

"Ten trest, teda šest let, je podle mého názoru nepřiměřeně mírný.“

- Jaký trest byste si představoval?

„Dvanáct let."

Na přesné délce trestu ale podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové příliš nesejde. Podle ní šlo o to, aby čin Brožové-Polednové byl prohlášen za zločinný a ona za zločince, neboť některé věci jsou nepromlčitelné.