Zátopek se stal nejlepším českým filmem z roku 2021

Jako nejlepší celovečerní film ocenila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) film Zátopek o slavném československém atletovi. Hlavní role manželů Zátopkových v něm ztvárnili Martha Issová a Václav Neužil, který si odnesl také cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli. Za ženský výkon v hlavní roli získala Českého lva Pavla Gajdošíková za film Chyby.

Film Zátopek byl s 13 nominacemi spolu se snímkem Okupace favoritem na hlavní cenu. Získal také ocenění za režii, scénografii, masky, střih, kameru a zvuk.

Ocenění za nejlepší televizní film získala minisérie Božena České televize, vyprávějící o životě spisovatelky Boženy Němcové. Nejlepším dokumentem se stal snímek Jednotka intenzivního života o lékařích, kteří se zabývají péčí o nevyléčitelně nemocné. Českého lva za nejlepší animovaný film si z večera odnesl film Myši patří do nebe a ocenění za scénář získali Marek Šindelka a Vojtěch Mašek za satirické drama Okupace vyprávějící o období normalizace.

Slavnostní večer ČFTA věnovala podpoře válkou zasažené Ukrajině. Při přímém přenosu České televize mohli diváci přispět prostřednictvím dárcovských DMS na konto Člověka v tísni.Podle moderátora večera Jiřího Havelky se v ní vybralo 5,6 milionu korun.