Závěr lepší průběhu

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Je dobojováno, první česká fotbalová liga zná své vítěze i poražené. Jaký byl ročník 2006/2007, kdo se nakonec radoval, a kdo smutnil?

Foto: ČTK
Odborníci se vesměs shodují v názoru, že právě zakončený ročník nejvyšší české fotbalové soutěže svými výkony neoslnil, ale na druhé straně nepostrádal, zejména ve svém závěru, velmi dramatické momenty. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo získá titul, a kdo bude náš fotbal reprezentovat v evropských pohárech. Černý Petr sestupu z první ligy byl souzen Příbrami, která doprovodí do druhé ligy srážkou bodů potrestané Slovácko.

Čelo tabulky bylo několik kol před koncem ligy hodně vyrovnané a praktický každý ze čtveřice Sparta, Slavia, Mladá Boleslav a Liberec měl šanci na zisk mistrovského titulu. Nakonec zmíněná mužstva skončila právě v tomto pořadí, když Sparta získala o čtyři body více než zbývající tři celky a o jejich umístění rozhodla bilance ve vzájemné minitabulce. Na Liberec, který v přímém měření sil prohrál v Mladé Boleslavi 4:0, zbyl z evropských soutěží pouze letní Pohár Intertoto, mladoboleslavští fotbalisté budou hrát Pohár UEFA. Ten si zahraje i celek Jablonce, který sice podlehl ve finále domácího poháru Spartě, ale ta si vítězstvím v lize zajistila účast ve třetím předkole Ligy mistrů. Už druhé předkolo této soutěže si zahraje pražská Slavia.

Foto: ČTK
Dejme ale slovo hlavním aktérům posledního ligového kola. Mistrovská Sparta v posledním kole deklasovala Most 5:0 a jako první tým od roku 1989 získala double, tedy ligový titul a pohár Českomoravského fotbalového svazu. Trenér Sparty Michal Bílek hodnotí poslední ligové utkání a celou sezonu:

"Myslím si, že jsme velmi dobře zvládli celé to utkání. Byli jsme jednoznačně lepší, měli jsme celou řadu brankových příležitostí a vstřelili jsme krásné góly po nádherných akcích. Byly to mistrovské oslavy, jaké jsme si přáli: vynikající zápas, vynikající kulisa, radost z titulu. Jsem maximálně spokojený, že jsme tu sezónu zvládli takovým fantastickým způsobem - vítězství v lize a vítězství v poháru v osmnácti letech. To je obrovský úspěch nás všech."

Věčný rival Sparty, pražská Slavia, jednu chvíli měla na dosah ligový titul, ale v několika posledních zápasech výrazně zaváhala. Po zisku konečného druhého místa se tedy trenérovi Karlu Jarolímovi značně ulevilo:

Trenér Sparty Praha Michal Bílek,  foto: ČTK
"No tak je úleva, i když jednu chvíli to vypadalo, že bychom mohli pomýšlet i na lepší umístění, Byli jsme ve hře o titul, pak nás zastihla krize, která trvala poměrně dost dlouho, a to nás připravilo v závěrečných kolech o boj o titul. Samozřejmě po tom průběhu, vzhledem k tomu, že jsme v předposledním kole vykřesali naději na druhé místo, tak musíme být spokojeni."

Tato slova vyřkl trenér Jarolím v Českých Budějovicích, které Slavia porazila 2:1. Jeden domácích z hráčů, dlouholetý reprezentant Karel Poborský se zároveň loučil s aktivní fotbalovou kariérou:

"Chtěli jsme bodovat, nejen kvůli tomu, že já jsem skončil, ale my jsme pět kol prohráli a to byl poslední zápas doma, takže chtěli jsme bodovat, určitě. Což se nám nakonec bohužel nepovedlo. Samozřejmě děkuji domácím fanouškům, kteří se přišli se mnou rozloučit. Bylo to dost emotivní, to říkám zcela upřímně, a bylo to pěkné."

klíčové slovo:
spustit audio