Závod dračích lodí na Vltavě se konal už potřetí

Photo: Olga Mullen

Střelecký ostrov v centru Prahy ovládly poslední květnovou sobotu závody dračích lodí. Posádky závodily v rámci charitativní akce Dragon Boat Charity Challenge, kterou už potřetí pořádá Mezinárodní Rotary klub Praha. Výtěžek si rozdělí tři vybrané neziskové organizace - Naše Dítě, Sananim a Život 90.

Foto: autorka
Závodit na dračích lodích pro neziskové organizace a také jako příležitost ke stmelení pracovního kolektivu - taková je myšlenka největší charitativní akce roku Dragon Boat Charity Challenge. Více informací dodává prezidentka pořádajícího klubu Rotary Prague International Věra Budway-Strobach.

„Třetí ročník závodu dračích lodí je úžasná událost. Je to pro charitu, a v první řadě lákáme návštěvníky podpořit naše tři hlavní charity, to je Život 90 - organizace pomáhající seniorům, Naše Dítě - charita pro děti, a Sananim - unikátní organizace, která pomáhá drogově závislým reintegrovat se zpátky do společnosti. Samozřejmě všechno, co děláme, je pro charitu. Ale tato událost je hlavně také o zábavě pro celou rodinu. Tam bude jídlo, pití, něco pro každého."

Foto: autorka
Střelecký ostrov se skutečně proměnil v zábavní park, kde na návštěvníky čekaly různé atrakce, živá hudba a stánky s občerstvením. Hlavním lákadlem byl ale samotný závod. Třicet dva týmů složených ze sponzorských firem, neziskových organizací a dvou pražských Rotary klubů se právě připravuje k rozjezdům.

(Závod právě odstartoval.)

Historie závodů dračích lodí začala před více než dvěma tisíci lety v Číně. Jejich moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong Kongu, a odtud se tento sport rozšířil do celého světa. Prezident České asociace dračích lodí a spoluorganizátor akce Petr Klíma přibližuje podobu lodí a princip závodění.

Foto: autorka
„Dračí loď je poměrně specifická co se týče délky, je to 12,5 metrů dlouhé plavidlo. Na špičce je dračí hlava, na konci je dračí ocas, aby to právě evokovalo tu představu vodního draka. K tomu všemu sedí v lodi dvacet pádlujících, po dvojicích za sebou, deset nalevo, deset napravo. Ve předu sedí čelem k posádce bubeník a úderem do koženého bubnu udává rytmus. Vzadu stojí kormidelník, který takovým dlouhým veslem, to je jediné, co není pádlo na té lodi - je to přidělané veslo, řídí směr. Pak je to o tom udělat jeden správný pohyb, a pak ho opakovat, dokud není cíl a všechno se musí podařit."

Hlavním cílem letošního ročníku je vybrat co nejvíce peněz pro neziskové organizace. Loni se podařilo získat přes půl milionu korun, všechny tři participující charity však letos doufají ve větší obnos. Jejich zástupci se shodují na tom, že bez cizí podpory by musely své charitativní aktivity ještě více utlumit. Výtěžek z této akce proto chtějí využít efektivně. Za neziskové organizace hovoří tisková mluvčí občanského sdružení Život 90 Michaela Jendeková.

„My máme to štěstí, že Rotary si nás vybralo všechny tři roky, což není samozřejmé. My jsme za to hrozně vděčni, protože my pomoc potřebujeme jako ostatně všechny neziskovky. My letos plánujeme ten výtěžek dát právě na senior telefon, protože naše služba je výjimečná tím, že je jediná non-stop 24 hodin denně a je zadarmo. To zatím u krizových linek pro seniory v Česku není pravidlem. Vytíženost té linky se pohybuje kolem 12 tisíc hovorů ročně. Každý den volá jeden nový senior, který je doma týrán nebo zneužíván, což je každé nové týrání za den, což je alarmující."

Odpoledne se chýlí ke konci, dračí lodě dozávodily a je načase vyhlásit výsledky.

Vyhlášení výsledků - třetí místo obsadila posádka FlyING Hirsch, druhé místo patří posádce neziskové organizace Sananim a první místo obhájil loňský vítěz Rotary klub Praha-Staré Město.

Spokojení vítězové převzali pohár, důvod k oslavě dnes mají ale všichni zúčastnění. Akci přišlo podpořit mnoho návštěvníků a organizátoři proto věří, že půlmilionová částka pro charitu bude tento rok překročena.