Zdeněk Svěrák: Projekt Čtení pomáhá je soutěž k nezaplacení

Více než devadesát tisíc dětských čtenářů, 130 podpořených charitativních akcí a celková částka kolem 12 milionů "vyčtených" korun - taková je dosavadní bilance projektu Čtení pomáhá. Výsledky k prvnímu výročí tohoto projektu představili jeho organizátoři v Městské knihovně v Praze.

Martin Roman
Iniciátorem unikátní čtenářské akce, při které děti čtením knih mohou podpořit dobročinný účel, je bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman.

"Principem projektu je přilákat děti ke čtení tím, že jim platíme za každou přečtenou knížku. Ty peníze si ale nemůžou odnést. A v tom je druhý princip tohoto projektu - vychovávat děti k tomu, že je správné pomáhat potřebným,"

vysvětluje Roman. Za každou přečtenou knížku děti takzvaně "vyčtou" padesát korun. Ty mohou věnovat na charitu, kterou si samy vyberou. Podpořily tak koupi koně pro postižené děti, výcvik asistenčních psů pro nevidové nebo oční operace v Africe. Díky projektu se pro děti v nemocnicích pořádají loutková představení a Centrum paraple získalo například speciální kolo pro vozíčkáře nebo trenažéry pro posilování lidí s poraněnou páteří. Na webové stránce projektu www.ctenipomaha.cz je vždy zhruba deset projektů:

"Když se ten projekt naplní, tak já posílám té nadaci nebo občanskému sdružení peníze a každé z těch dětí dostane mail s informací o předání a poděkováním toho, kdo to dostane. Takže děti vidí, že ten projekt opravdu funguje a peníze se dostaly k potřebnému člověku."

Podle Martina Romana se do projektu Čtení pomáhá zapojilo už deset procent všech dětí v Česku a na 80 procent všech škol. Největší čtenáři přitom jsou na prvním stupni, konkrétně v pátých třídách základních škol. A nejvíc se zatím čte v Olomouci, Karlových Varech nebo Ostravě.

"Jsou školy, kde jsou zapojeny úplně všechny děti. Je hodně vidět, jak záleží na práci konkrétního učitele českého jazyka v dané škole."

Vítězná třída na prvním a druhém stupni základní školy a na střední škole přitom podle Romana Martina pojede letos v létě k moři. Do soutěže jsou ale kromě škol zapojeny i knihovny. Díky knihovně v Králíkách mohly děti podpořit koupi počítače pro svého spolužáka na invalidním vozíku.

Děti nejraději čtou knihy o Harry Potterovi nebo klasiku: Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Z českých titulů nejraději sáhnou po Bylo nás pět od Karla Poláčka, Sekorově Knížce Ferdy mravence nebo Starých řeckých bájích a pověstech Eduarda Petišky. Knihy do soutěže vybírá komise, které předsedá spisovatel, scénárista a herec Zdeněk Svěrák. Popírá, že by děti dnes už téměř nečetly:

"Já z toho nejsem nešťastný, protože já jsem byl taky nečtenář. Ale o to víc je pak ta knížka zasáhne. To období, kdy se stáváte čtenářem, je myslím objevování nové pevniny. Soutěž Čtení pomáhá zasáhne myslím hlavně děti, které rády čtou, ale doufám, že přivábí i ty, které to neuměly."

Zdeněk Svěrák
Které knihy byste vy jako předseda poroty, která knihy vybírá, doporučil? Které byste chtěl, aby děti četly?

"Já bych chtěl, aby četly, co mám rád já. Já jsem tam protlačil právě tu Poláčkovu knihu Bylo nás pět, Čapkovy pohádky i povídky z obou kapes. Myslím, že se mi tam nepodařilo dostat dost Jiráska. Bylo mi řečeno, ať si ho nechám, že by ho dnešní děti asi nestrávily."

Děti čtou komiksy. Jste pro?

"Ale jo! Některé komiksy jsou vtipné a možná, že to je cesta ke čtení."

V dalším roce bude projekt Čtení pomáhá pokračovat mimo jiné i Čtením pro kuře, čtecím maratónem ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros.