Zdravotníci v ČR aplikovali k dnešku téměř 155.000 dávek vakcíny

Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 aplikovali 154.989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přes 7200 lidí dostalo už druhou dávku, řekl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Přehled po krajích či podle věku očkovaných ministerstvo zatím nezveřejnilo. V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému. Nejvíce dávek, téměř 45.200, bylo ke středečním 20:00 podáno v Praze, naopak nejméně, zhruba 2800, v Pardubickém kraji.

Česko se nyní potýká s krácením dodávek očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech. V příštích třech týdnech se tak podle ministra Blatného omezí počet nových termínů pro očkování proti covidu. Podle aktuálních informací má rezervovaný termín pro očkování proti covidu-19 72.000 seniorů nad 80 let. Registrovalo se přes 173.000 lidí.Česko má podle Babiše objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se už očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, AstraZeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu.

Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19. Nově registrovaní dostanou SMS s upozorněním až v době, kdy bude na jimi vybraném očkovacím místě volný termín. Jejich pořadí už nebude určovat čas přihlášení, dříve termín dostanou starší.  Pro ty, kteří už mají termín přidělený, se ale nic nezmění.

Při očkování proti novému typu koronaviru zatím ze všech zemí postupuje nejrychleji Izrael, který již naočkoval skoro 34 procent obyvatel. V zemích Evropské unie je na tom nejlépe Malta, kde dosud naočkovali 3,23 procenta populace, následují Dánsko (3,14 procenta) a Litva (2,22 procenta). ČR je s 1,45 procenta naočkovaných obyvatel na 12. místě ze 27 zemí EU, stejné procento naočkovaných má i Švédsko.