Zeman se vydal s krajany na plavbu kolem Manhattanu, Sobotka převzal 260 knih o architektuře
Český prezident Miloš Zeman se při své cestě do New Yorku setkal s krajany. Vydal se s nimi na plavbu kolem Manhattanu k soše Svobody. Plavby se zúčastnilo asi 80 lidí českého a slovenského původu.
"Kdybych já byl krajanem zde v New Yorku, tak bych položil prezidentovi České republiky, ať by to byl kdokoli, jednu otázku. Když už tady jsi, co jsi pro nás pro krajany udělal?" řekl v projevu ke krajanům Zeman. "Je to otázka nezdvořilá, je to otázka pravdivá a je to otázka oprávněná," dodal s tím, že právě jeho vláda odsouhlasila nákladnou rekonstrukci České národní budovy. Oprava byla dokončena v roce 2008 a stála okolo 750 milionů korun, původní odhady byly méně než poloviční. Zeman krajanům přivezl knihy, filmy a housle.
Nadace Harmony Foundation podporuje hudbu a výjimečné talenty
Prezident během plavby seděl na otevřené palubě, kde přijal několik krajanů. Jednou z nich byla Marta Kotyzová, která je původem z Bratislavy, za manžela má Čecha Stanislava. Z komunistického Československa emigrovala v roce 1981.
Manželé v USA podnikají ve stavebnictví, vedle toho mají také nadaci Harmony Foundation, kterou Kotyzová založila. Nadace podporuje českou a slovenskou hudbu a výjimečné talenty. Marta Kotyzová také stála za projektem k uctění obětí teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Requiem Oratio Spei (Modlitba za naději), které složil český skladatel slovenského původu Juraj Filas, již dosáhlo mezinárodních úspěchů. 2. listopadu requiem uvede prestižní newyorská koncertní síň Carnegie Hall.
Krajanská komunita v Las Vegas čítá zhruba 100 lidí
Plavby se prezidentem se zúčastnila také Hana Hirschová. V někdejším Československu byla zaměstnána na Barrandově, pro film na volné noze pracovala i ve Spojených státech. Do Česka se pravidelně vrací, podobně jako krajan Igor, který se narodil v Litvínově, nyní ale žije v Las Vegas. Na loď s českým prezidentem se dostal náhodou. "Přijel jsem původně navštívit kamarády v New Yorku, na poslední chvíli mě vzal s sebou jeden kamarád, který byl pozvaný," vysvětlil. Na dotaz, jak vypadá česká komunita v Las Vegas, odpověděl, že není moc veliká a že její součástí je asi 80 až 100 lidí.
Plavby se zúčastnila i čtrnáctiletá Victoria Lhotaková. Ta před Zemanem vystoupila s hrou na housle, kterou doprovázel dětský sbor. Do Spojených států přijela s rodiči, když mí bylo devět měsíců. Svou budoucnost ale vidí opět v Česku. "Chci se vrátit, protože tady je hrozně rychlý život," uvedla s tím, že ve Spojených státech chce ještě vystudovat. "Pak chci zvolnit a vrátit se do České republiky," řekla. "Tam je krásná příroda, tady je jen město, auta a všude lidi," dodala.
Premiér Sobotka v New Yorku převzal knihy z pozůstalosti Placzeka
Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí v New Yorku převzal 260 knih o architektuře ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka. Tento vídeňský rodák, který zemřel před 15 lety, byl členem významné rodiny spjaté s Brnem, kde až do své smrti v roce 1922 působil jako městský a později moravský zemský rabín jeho dědeček Baruch Placzek. Adolfovým bratrancem byl slavný atomový fyzik Georg Placzek, narozený v Brně, který se zřejmě jako jediný Čech na vedoucím místě podílel na projektu Manhattan, což byl tajný americký vývoj atomové bomby.
Adolf Placzek, známý jak Dolf, vystudoval ve Vídni dějiny umění a v roce 1938 uprchl před nacisty do Londýna a odtud o dva roky později do New Yorku. Na Kolumbijské univerzitě vystudoval knihovnické vědy a poté se zúčastnil světové války v americké armádě. V roce 1948 nastoupil do architektonické knihovny Kolumbijské univerzity, jejímž byl dvacet let do roku 1980 ředitelem.
Placzekova dcera Sylvia Brewdaová letos věnovala 260 knih z otcovy osobní sbírky České republice, respektive brněnskému Metodickému centru moderní architektury ve vile Stiassni. Knihy byly přechodně uloženy v Českém centru v New Yorku, kde je Sobotka převzal.