Zemřel nositel ceny Gratias Agit Edward Joseph Dellin

Edward Joseph Dellin

Ve věku 81 let zemřel po těžké nemoci Edward J. "Duke" Dellin. Byl nositelem ceny Gratias Agit a medaile Za zásluhy o diplomacii. Byl také dlouholetým předsedou Pražského výboru partnerských měst Chicago-Praha.

Edward Joseph Dellin s rodinou ve 40. letech | Zdroj:  Národní česko-slovenské muzeum a knihovna v Cedar Rapids

Komunistické Československo opustil jako dítě v roce 1948. Jeho otec působil na ministerstvu zemědělství a po převratu uprchl do Paříže. Jeho manželce se podařilo odejít o několik měsíců později s malým synem a dcerou. Rodina se shledala v Německu, kde několik měsíců žila v utečeneckém táboře.

Odsud odešli do Spojených států. Nový život začali v červenci 1949 v Chicagu. Později se jim podařilo založit firmu v oboru zahradní architektury.

Téměř 50 let v mezinárodních finančních institucích

Chicago Temple | Foto: David K. Staub,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 2.5

Edward Dellin po studiu práv zahájil kariéru v oboru financí. Téměř 50 let pracoval pro několik mezinárodních finančních institucí, poslední roky jako partner chicagské společnosti s tisíci zaměstnanci.

Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří podíl na pořádní Pražských dnů v Chicagu, měsíční přehlídky hudby, výtvarného umění a filmu. Prezentují se zde také turistické a obchodní příležitosti.

Podílel se na pořádání mnoha akcí, například promítání českého filmu o Siru Nicholasi Wintonovi, výstavě o Müllerově vile, výstavě o zakladateli české genetiky Grogoru Mendelovi či uvedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v Chicago Temple.

Na Českou školu TGM myslel i v posledních chvílích

Po pádu komunismu v roce 1989 Edward Dellin podíval do Prahy. Stal se předsedou organizace Prague-Chicago Sister Cities a 15 let působil jako předseda. Byl také důvěryhodným poradcem amerických i českých velvyslanců, diplomatů a podnikatelů.

Česká škola TGM v Chicagu | Foto:  Dům zahraniční spolupráce

Edward Joseph Dellin byl mimo jiné i dlouholetým podporovatelem České školy TGM v Chicagu, na kterou myslel i v posledních chvílích, když vyjádřil přání, aby místo nákupu květin při posledním rozloučení lidé zasílali příspěvky pro Českou školu TGM.

Soustrast pozůstalým vyjádřil kondolenčním dopisem rovněž ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek.

klíčové slovo: