Židovské muzeum vystavuje snímky z šanghajského ghetta, kde byli i českoslovenští Židé
Židovské muzeum připravilo třetí výstavu věnovanou fenoménu uprchlictví a migrace. Jmenuje se Trosečníky v Šanghaji a představuje snímky amerického fotožurnalisty Arthura Rothsteina pořízené v roce 1946 v Šanghaji, kam tisíce středoevropských Židů prchly před holokaustem.
Arthur Rothstein zachytil životní podmínky židovských uprchlíků v čínské Šanghaji v dubnu 1946 na 22 záběrech. Přestože fotografická série vznikla až sedm měsíců po skončení války v Tichomoří na objednávku humanitární a podpůrné organizace Spojených národů UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration), je unikátním vizuálním svědectvím o záchraně dvou desítek tisíc středoevropských Židů v období šoa a druhé světové války.
Autoři výstavy představují dosud nepříliš známou historii takzvaného šanghajského ghetta vnímanou nejen pohledem brilantního fotoreportéra, ale také prožitou zkušeností protagonistů příběhu. Jde o zkušenost československých Židů, kteří vedle Židů rakouských, německých, polských a maďarských našli v Šanghaji bezpečné útočiště v době, kdy, až na nepatrné výjimky, celý svět přijímání uprchlíků odmítal.
Šanghaj byla ve 30. letech jediným místem na světě, které nežádalo po Židech vstupní víza. Během 30. let a druhé světové války našlo ve městě útočiště asi 18.000 Židů uprchlých z nacistické Evropy.