Znojmo se potýká s velkou vodou

Evakuace na Znojemsku, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Českou republiku v posledních dnech trápí velká voda. Velmi dramatická byla ve čtvrtek situace na Znojemsku. Brzy ráno se zaplnila Vranovská přehrada a voda začala přetékat přes její bezpečnostní přeliv. Už ve středu večer kvůli tomu byla zahájena evakuace tisíců lidí ze Znojemska. Ze Znojma pochází naše kolegyně Martina Lustigová, která situaci bedlivě sleduje.

Martino, které oblasti jsou povodní nejvíce postiženy?

Foto: ČTK
Evakuace se týkala řady obcí mezi Vranovem nad Dyjí na Znojemsku až, pokud budeme pokračovat podél toku Dyje, po Novosedly na Břeclavsku. V samotném městě Znojmě byli evakuováni lidé v záplavových oblastech. Většinou už s velkou vodou mají nějaké zkušenosti. Současná evakuace se v celé oblasti týká několika tisíc lidí.

Jak evakuace probíhala? Podle informací, které máme k dispozici, vyvolal pokyn jihomoravského hejtmana k evakuaci ve Znojmě doslova šok.

Ano, znojemský starosta Pavel Balík potvrdil, že evakuaci opravdu nečekali. Od povodí Moravy totiž dostávali optimističtější informace. Ve středu večer, okamžitě po nařízení evakuace, začali policisté vyzývat obyvatele k odchodu. Ze znojemských mostů se odstraňovalo zábradlí, aby se na něm nemohly zachycovat naplaveniny, domy v záplavových oblastech se odpojovaly od elektrického proudu, apod.

Evakuace na Znojemsku,  foto: ČTK
To, že evakuací byli lidé ve Znojmě ve středu zaskočeni, potvrzuje i paní Petra Kochánková: "Co stačil člověk přes den ve zprávách a v rozhlase sledovat, tak vlastně o Znojmě se nijak nemluvilo. Mluvilo se o Podhradí nad Dyjí. A je pravda, že já jsem ani nepostřehla, že by byl vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity a vlastně to přišlo až ve večerních hodinách."

Tato evakuace nebyla pro lidi na Znojemsku první. Velká voda Znojmo zasáhla například v roce 2002. "Na evakuaci už jsme zvyklí, zažili jsme ji před čtyřmi lety. Takže lidé k tomu přistupovali ukázněně. Myslím si, že nebyl naprosto žádný problém."

Martino, kam lidé, kteří museli opustit své domovy, šli?

Evakuace na Znojemsku,  foto: ČTK
Tak například paní Kochánková mi řekla, že naštěstí mohli před velkou vodou odejít k příbuzným. O ty, kdo takové štěstí nemají, se postaralo město - lidé se mohou uchýlit do nedaleké školní tělocvičny. Evakuováni museli být také například obyvatelé domu s pečovatelskou službou. "Zastupitelstvo města Znojma to zvládlo naprosto v pohodě. Nešíří se žádná panika. Myslím si, že k tomu přistupují naprosto zodpovědně," dodala Petra Kochánková ze Znojma, které děkujeme za rozhovor.

Paní Kochánková se zmínila o Podhradí nad Dyjí. Právě tuto obec ve středu navštívil premiér Paroubek a slíbil, že bude jednat s rakouským kancléřem o výměně informací. Můžeš vysvětlit souvislosti?

Mnoho domů a rekreačních chat v Podhradí nad Dyjí zaplavila voda už ve středu kolem poledne. Podhradí je totiž první obcí, kterou se řeka Dyje jakoby vrací z Rakouska, kde se spojuje moravský a rakouský pramen, do Česka. A místní si v Podhradí stěžovali, že neměli z rakouské strany dostatek informací. Proto premiér Paroubek přislíbil, že se v této věci obrátí na rakouského kancléře Wolfganga Schüssela. Ve čtvrtek špatnou komunikaci s Rakušany kritizoval i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.