Zpráva ombudsmana kritizuje vsetínské řešení

Foto: www.mestovsetin.cz

Veřejný ochránce práv posoudil situaci Romů přestěhovaných ze vsetínského pavlačového domu a dospěl k závěru, že radnice Vsetína při řešení situace pochybila. Romské neplatiče nájemného vystěhovala do náhradních obytných buněk a některé dokonce do obcí za hranicemi města. Ze zprávy ombudsmana vyplývá, že nedopatření, jichž se úředníci dopustili, je celá řada.

Ombudsman Otakar Motejl  (Foto: ČTK)
Problém podle ombudsmana Otakara Motejla začal právě tím, že do původního nevyhovujícího pavlačového domu ve Smetanově ulici ve Vsetíně byly po několik let sestěhovávány další a další rodiny neplatičů. Začalo tak vznikat minighetto, podobně jako v řadě dalších měst:

"Ty objekty jsou předimenzovaně využívány, chátrají, vytváří se tam samozřejmě animozita vůči těm obyvatelům, tam se skutečně může stát to, co dneska vidíme třeba ve Francii, protože tam vyrůstají děti, které nevidí nikoho daleko široko, kdo by chodil do práce, žijí tam v ghettu se svými pravidly, se svojí morálkou a chováním,"

...varuje ombudsman. Na postupu radnice mu zejména vadilo vystěhování šesti rodin na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko, čímž byla porušena práva těchto lidí na respektování rodinného a soukromého života.

"Jestli v tom byla myšlenka nevytvářet to ghetto, tak potom to bylo uchopeno trošku netradičním způsobem, protože to bylo rozprostření toho problému skoro po celé severní Moravě."

Podle jeho názoru postupoval chybně i vsetínský stavební úřad, který dopustil, že se z domu ve Smetanově ulici stala ruina. Z ombudsmanova šetření vyplývá, že radnice po dobu delší než deset let neplnila povinnosti stanovené stavebním zákonem a neudržovala objekt v dobrém stavu. Pokud byl důvodem pro vystěhování lidí nevyhovující stav budovy a obava o jejich zdraví, problém prý nebyl vyřešen. Ombudsman upozornil na nadměrnou vlhkost a výskyt plísní v nově obývaných objektech. Několik osob například skončilo v obci Stará Červená Voda. Podle starosty Josefa Podlahy žijí v naprosto zpustošeném objektu:

"Řádově 15 občanů bylo nastěhováno do domku se třemi holými místnostmi, zajištění pitné vody je pouze ze studny, teplá voda zde neteče..."

Vicepremiér Jiří Čunek  (Foto: Jana Šustová)
V loni v době stěhování byl starostou Vsetína nynější vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Nynější starostka Květoslava Othová rozhodnutí radnice brání. Podle ní se město o Romy postaralo nad rámec svých povinností:

"Pro mě je toto konstatování velmi těžké přijmout, protože skutečnost, že jsme těm rodinám nabídli střechu nad hlavou, byť bydlení, které ještě třeba vyžaduje úpravy, nám připadá daleko humánnější než představa, že bychom rodiny s mnoha dětmi nechali na ulici. Bohužel ale legislativa je taková, že právě tím, že bychom je vystěhovali na ulici, žádného porušení práva bychom se nedopustili. Vzhledem k tomu, že to byli dlužníci města, a byla tam zrušena užívací práva bytu, nemělo město žádnou povinnost jejich bytovou situaci řešit."

Jiří Čunek i vedení města si za přestěhování Romů vysloužili ostrou kritiku. Romská sdružení podala na šéfa lidovců trestní oznámení. S jeho postupem nesouhlasí ani většina organizací zabývajících se ochranou lidských práv a mnozí politici.