Zprávy

Klaus se v Bruselu zaměřil na poměr mezi politikami EU a penězi

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek v Bruselu upozornil špičkové představitele Evropské unie na prohlubující se nesoulad mezi náročnými záměry EU a jejich finančním krytím. Usoudil, že pokud v příštím finančním výhledu členské státy nedají unii dost prostředků, měla by se zříci části svých ambic.

Klaus se tak v rozhovorech s předsedou Evropské komise Romanem Prodim, šéfem Evropského parlamentu Patem Coxem a částečně i s vysokým představitelem pro zahraniční politiku Javierem Solanou zapojil do vzrušené evropské debaty o tom, jak by měla být EU financována v příštích letech a co by za tyto peníze měla dělat.

Podle očekávání vyložil svým protějškům, v čem podle něj spočívají "rizika z urychleného integrování evropského prostoru". Také odpovědi na jeho názory byly standardní: "Kdybychom měli stejnou vizi, není třeba debatovat. Měli jsme jistý stupeň shody a jistý stupeň rozporů," uvedl předseda EK Prodi, podle něhož šlo "spíše o cvičení v předpovědích než o konfrontaci".

Klaus se s Prodim shodl ohledně budoucího složení Evropské komise, kde bude mít každý členský stát po jednom komisaři. Jen okrajově mluvili o "epizodě Kužvart" - Klaus ji přisoudil slabosti vládní koalice, Prodi reagoval poukazem na rychlé a pozitivní následné rozhodnutí vlády. Podle vnitřního zdroje EK vysoce ocenil novou nominaci Pavla Teličky na českého komisaře a Klaus přitakal. Posléze před novináři podotkl, že nominovaný komisař dosud "hrál přece jen jinou než politickou roli v EU, roli kvalitního úředníka".

Prezident si posteskl na hráze stavěné členskými státy EU pro volný pohyb českých pracovníků po vstupu. Dovede pochopit, uvedl podle dobrého zdroje, že se lidé v německém pohraničí obávají přílivu levnějších pracovních sil; ve větších vzdálenostech jsou však jakékoli strachy zcela liché. Prodi s ním souhlasil a uvedl, že i jemu dělá chování členských států starost.

Klaus za dobu svého působení v české politice navštívil bruselské instituce mnohokrát a jeho dnešní hostitelé ho dobře znají. V prezidentské funkci přijel poprvé. Vyznění bylo podle názoru obou stran pozitivní a názorové střety nevybočovaly z předpokládaného rámce. Prezident uvedl, že necítí potřebu své postoje jakkoli měnit - evropští partneři je ostatně dobře znají. Zároveň "nevidí sebemenší důvod, abychom v řadě věcí neměli stejné názory".

Vrbíkův odchod z US-DEU opět rozkolísal křehkou vládní koalici

Odchod poslance Tomáše Vrbíka z Unie svobody-DEU opět rozkolísal již tak křehkou vládní koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů, jejíž existence záleží na podpoře všech 101 koaličních poslanců ve sněmovně. Vyostřila se také situace uvnitř samotné unie, která se dlouhodobě potýká s odlivem voličů i členů. Pražská organizace US-DEU, které Vrbík šéfoval, žádá svolání mimořádného volebního sjezdu.

Většina ostatních krajů ale není tak radikální jako hlavní město, přiklánějí se ke sjezdu až po červnových volbách do Evropského parlamentu. Rozhodnutí má padnout v polovině března na republikovém výboru. Vedení US-DEU tvrdí, že situace není nijak dramatická a koaliční spolupráci Vrbíkův krok neohrozí. Poslanec, který zůstává v klubu unie v dolní komoře parlamentu, ale již dal najevo, že některé vládní návrhy nepodpoří.

Poté, co svůj krok vystoupit ze strany oznámil Vrbík, otevřeně o něm hovoří jeho kolega Marian Bielesz a neoficiálně se hovoří o dalších, část ČSSD ihned oživila myšlenku jednobarevné vlády s podporou KSČM nebo ODS. Politologové míní, že poslední vývoj nahrává právě levicovému proudu v sociální demokracii. "To řešení je modré, nebo červené," řekl ve čtvrtek místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach k hrozící ztrátě parlamentní většiny vládní koalice. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla po své mluvčí Anně Veverkové pouze vzkázal, že se k situaci vyjadřovat nebude, protože ji zatím považuje za vnitřní věc US-DEU.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek uvedl, že koaliční dohody platí a není třeba je teď měnit. Upozornil ale, že Vrbík nebo kdokoliv další ze 101 vládních poslanců svoji neloajalitou vůči vládní většině jen připravuje půdu pro nástup komunistů k moci.

Situací ve straně se dnes mimořádně zabývalo předsednictvo US-DEU, jednání se zúčastnil i Vrbík. Předseda strany Petr Mareš na mimořádné tiskové konferenci poté oznámil, že Vrbík sice již není členem strany, ale zůstává v jejím poslaneckém klubu. Své kritické názory na některé vládní kroky neskrýval již v minulosti, takže situace se nijak výrazně nemění. "Poslanecký klub US-DEU má ode dneška tři nezávislé poslance namísto dosavadních dvou, ale na jeho schopnosti dosahovat potřebného konsensu se tím nic nemění," uvedl Mareš. Dosud byli nestraníky v desetičlenné frakci US-DEU Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek.

Vrbík novinářům řekl, že důležitější než koaliční dohody bude pro něj při hlasování o zákonech jejich blízkost programu unie. Výhrady má například k současné kompromisní podobě zákona o nájemném, o kterém by sněmovna měla hlasovat v úterý. Kritizoval i podobu chystaných norem o majetkových přiznáních a nemocenské. V tuto chvíli neuvažuje o tom, že by přestoupil do jiné strany či poslaneckého klubu. Zcela nevyloučil ani návrat do unie. Svůj odchod z US-DEU vysvětlil tím, že strana v koaliční vládě příliš slevuje ze svého volebního programu. Podle Vrbíka v unii převážil názor, že se vlastně nic vážného neděje.

Děkan Čihalík se již vrátil z Nového Zélandu a jednal s rektorkou

Děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmír Čihalík, kterému spolu s inspektorem životního prostředí Jindřichem Šmitákem uložil novozélandský soud statisícové pokuty za nedovolené trhání orchidejí, se vrátil do České republiky. Ve čtvrtek se setkal s rektorkou Univerzity Palackého Janou Mačákovou. O případném odvolání děkana se však bude jednat až v úterý na akademickém senátu lékařské fakulty.

"Děkan Čihalík mě navštívil a společně jsme probrali všechny varianty, které by přicházely v úvahu. Dohodli jsme se, že pan děkan celou situaci zváží a o výsledku těch úvah a dalším řešení budeme informovat na jednání akademického senátu lékařské fakulty," řekla Mačáková. Nevyloučila, že využije svého práva a podá návrh na odvolání děkana. Nejprve si však počká na vyjádření Čihalíka.

"Dohodli jsme se tak proto, že akademický senát je orgán, který děkana zvolil, a měl by mít právo vědět, jak budeme postupovat, jako první," dodala Mačáková. Podle ní je Čihalík v těžké životní situaci a "necítí se na setkání s novináři".

Akademický senát lékařské fakulty měl o věci jednat v úterý, s ohledem na nepřítomnost Čihalíka však posouzení odsunul na příští týden. Pokud by odvolání děkana navrhla sama rektorka, musí mít souhlas akademického senátu lékařské fakulty i univerzity. Na obou jednáních musí být Čihalík přítomen. Kancléř UP Tomáš Hrbek již dříve uvedl, že vysokoškolský zákon nevyžaduje od akademických hodnostářů čistý trestní rejstřík.

Předseda akademického senátu LF UP Zdeněk Zlámal očekává, že v úterý během jednání návrh na děkanovo odvolání padne. "Mělo by se tak stát, protože jinak o tom senátoři nebudou moci hlasovat. Pro univerzitu by nebylo dobré, aby nastala patová situace. Měli bychom o tom hlasovat, ať už bude výsledek v prospěch, či neprospěch pana děkana," řekl dnes ČTK Zlámal. Podle něj bude hlasování tajné.

Spolu s Čihalíkem zřejmě přicestoval i Jindřich Šmiták. Česká inspekce životního prostředí již dříve oznámila, že Šmiták nebude nadále pracovat coby inspektor. Poškodil prý dobré jméno inspekce, která v České republice prosazuje do praxe Úmluvu o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Právě na její porušení se odvolával i novozélandský soud.

ČSA: Náhradní doprava pro většinu pasažérů letu z NY zajištěna

České aerolinie zajistily náhradní spoje pro většinu ze 180 cestujících, kteří nemohli kvůli poruše letounu ČSA v New Yorku ve středu odletět do Prahy. Tisková mluvčí ČSA Marcela Picková dodala, že někteří z cestujících se mohli dostat do letadla již ve středu večer.

Ostatní cestující byli na náklady ČSA ubytováni v hotelu a pracovníci zastoupení ČSA v New Yorku jim zajistili překnihování na jiné dopravce.

Podrobnosti k návratu pasažérů, kteří měli s ČSA původně přiletět dnes kolem osmé hodiny ranní do Prahy, ale neuvedla s tím, že v letecké dopravě platí zákaz poskytovat informace o cestujících.

Airbus A-310 Českých aerolinií měl ve středu krátce po startu z newyorského letiště JFK technické problémy a musel se vrátit zpět. Odstartovat se nepodařilo ani napodruhé a let byl zrušen.

Podle ČSA posádka letadla krátce po startu v New Yorku v 17:45 místního času zaznamenala drobnou provozní závadu na vztlakových klapkách a po 45 minutách od startu se letoun vrátil na letiště. Tam byl problém odstraněn, při opětovném pojíždění na start se však závada objevila znovu a airbus se ještě na letištní ploše vrátil zpět ke stojánce.

Na palubě bylo 180 cestujících, jejichž bezpečnost nebyla podle ČSA ohrožena.

Odborový svaz Kovo od pátku vyhlásí stávkovou pohotovost

Odborový svaz Kovo od pátku 5. března vyhlásí stávkovou pohotovost. Důvodem je neuzavření kolektivní smlouvy vyššího stupně, která v odvětví chybí od začátku letošního roku. Novináře o tom informoval místopředseda Odborového svazu Kovo Jaroslav Souček. Zástupci ocelářských firem zatím s hodnocením možných protestů vyčkávají.

Firmy ŽDB Bohumín a Válcovny plechu Frýdek-Místek oznámily, že mají kolektivní smlouvy již delší dobu podepsané. Podle mluvčího Tomáše Želazka se tak těchto firem případné vyhlášení stávky nedotkne. "Ze strany odborářů půjde spíš jen o morální podporu," uvedl Želazko.

Zástupci ISPAT Nová Huť i společnosti Vítkovice Steel odmítli zatím situaci komentovat. "Musíme počkat, až přijedou naši vyjednavači z Brna a zhodnotit situaci. Zatím k tomu nemůžu nic říct," uvedl generální ředitel Vítkovice Steel Vladimír Bail.

Prezident zaměstnavatelského svazu a generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cienciala řekl, že v předchozích letech bylo hutnictví v ČR v podstatě jednotné, a proto měla vyšší kolektivní smlouva smysl. Situace v oboru ale změnila a akcionáři zaměstnavatelského svazu se shodli na jednotném stanovisku, v němž považují vyšší kolektivní smlouvu za přežitou. Cienciala uvedl, že jednotlivé firmy, jejich kolektivy i odborové svazy jsou schopny samostatně vyjednávat podnikové kolektivní smlouvy. Stávkovou pohotovost nechtěl komentovat.

Na vyhlášení stávkové pohotovosti se ve čtvretk v Brně dohodli zástupci odborářů z českých a moravských hutních podniků, kteří jsou v tomto svazu sdružení.

Hutnická odvětvová sekce OS Kovo sdružuje 22 základních organizací a zastupuje asi 33.000 zaměstnanců. Vazbu na kolektivní smlouvu vyššího stupně podle zástupců svazu mělo asi 11 podniků s 20.000 pracovníky.

Ústavní soud kritizoval činnost Pozemkového fondu

Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek vyhověl stížnosti Radmily Kubešové a Jindry Kvapilové na postup Pozemkového fondu, který jim odmítal vydat náhradní pozemek za jiný, vyvlastněný státem. Ústavní soudci upozornili na to, že soudy nesmí odepřít ochranu restituentům, kteří mají právo na vydání náhradního pozemku. Ten se vydává v těch případech, kdy již stát nemůže z nějakého důvodu vydat dříve zabavený pozemek.

"Pozemkový fond neplní závazky státu, které už jsou stvrzeny rozhodnutím veřejné moci," upozornila soudkyně Eliška Wagnerová. Ústavní soud ve svém verdiktu kritizoval dosavadní praxi fondu, který pozemky přednostně nabízí k odprodeji jiným zájemcům, a restituenty tak diskriminuje. Případ vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 7 k novému projednání.

Kubešová a Kvapilová zažádaly podle restitučních zákonů v roce 1992 o navrácení svých rodinných pozemků o rozloze 2,2 hektaru v Praze-Ruzyni. Na pozemky se však od dob vyvlastnění rozšířilo letiště.

Oživení: Úřad potvrdil, že audit veřejných zakázek lze zveřejnit

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) potvrdil názor občanského sdružení Oživení, že rada hlavního města neoprávněně utajuje informace při zveřejňování výsledků auditu veřejných zakázek. "Zákon o ochraně osobních údajů nebrání zveřejnění forenzního auditu v plném znění," odpověděl na dotaz sdružení ředitel odboru legislativního a právního ÚOOÚ Václav Bartík.

Sdružení s odkazem na vyjádření úřadu vyzvalo 10. února primátora Pavla Béma, aby zveřejnil forenzní audity v plném znění. "Do dnešního dne ale nebyla plná verze zveřejněna, ani jsme nedostali od primátora odpověď," uvedl Tomáš Kramár z Oživení. Oživení ve čtvrtek vyzvalo radu města, "ať se již zbaběle nevymlouvá na ochranu osobních údajů a dává občanům k dispozici všechny informace o činnosti politiků a úředníků, kteří jsou placení z veřejných financí".

Kramár upozornil, že na magistrátním webu jsou stále zveřejněny výsledky forenzních auditů ve zcenzurované podobě. Chybí všechna jména úředníků, politiků i lidí ze soukromého sektoru. Byla odstraněna s takovou pečlivostí, že z názvu stavební firmy Čermák a Hrachovec je zveřejněna jen spojka a, poznamenal.

Oživení vedlo již loni na jaře spor s radními kvůli zveřejnění seznamu lidí chybujících při udílení veřejných zakázek. Ten byl zpracován na základě externího auditu a šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Protože ho rada odmítla zveřejnit s odůvodněním, že obsahuje chráněné osobní údaje, seznam zveřejnilo Oživení. Tehdy se na ÚOOÚ obrátil magistrát s podezřením, že sdružení porušilo zákon o ochraně osobních údajů. Úřad však toto podezření nepotvrdil.

"Od této chvíle může každý občan požádat magistrát o poskytnutí auditů v plném znění," soudí Kramár.

Češi už netrpí nedostatkem jodu, některé skupiny ale ohroženy jsou

Mořské ryby a řasy jsou pro mnohé lidi již běžnou součástí jídelníčku. Většina ochucuje pokrmy jodidovanou solí a mnozí si zpestřují pitný režim minerálkou s obsahem jodu. To je zřejmě také důvod, proč Češi již netrpí nedostatkem jodu jako ještě v půli devadesátých let.

"Česká republika se v roce 2000 zařadila mezi státy, jejichž obyvatelstvo netrpí nedostatkem jodu, a splnila tak doporučení Světové zdravotnické organizace," řekla předsedkyně meziresortní komise pro řešení jodového deficitu při Státním zdravotním ústavu Lydie Ryšavá.

Podle endokrinologů sice Češi nedostatkem jodu netrpí, ale některé skupiny jsou jím přesto ohroženy. Vedle těhotných žen a malých dětí jsou to lidé s nemocemi srdce a cév, kteří omezují spotřebu soli. Obohacená kuchyňská sůl je totiž pro mnohé jediným zdrojem jodu. Na význam jodu pro zdraví má upozornit Den jodu, který připadá na 6. březen.

Při závažnějším nedostatku jodu u plodu a kojenců může nastat poškození duševních schopností. Těžké mentální postižení z nedostatku jodu, kreténismus, v Česku nehrozí, ale i mírný nedostatek tohoto prvku může mít nepříjemné následky pro zdraví. Mimo jiné způsobuje poruchy sluchu a u žen přispívá k nádorům prsu a problémům s otěhotněním. Děti, které mají ve stravě nedostatek jodu, mají potíže při učení a chápání a mohou mít sníženou inteligenci.

Nedostatkem jodu na celém světě trpí třetina populace, což je asi 1,6 miliardy lidí. Z nich 655 milionů má zvětšenou štítnou žlázu (strumu), 26 milionů poškozené funkce mozku a 5,6 milionu trpí kreténismem. Nejvíce je postiženo obyvatelstvo vnitrozemských a horských oblastí Jižní Ameriky, centrální Afriky a Asie.

Smetanovské klavírní soutěži v Plzni nestačí sál muzea

O soutěžní vystoupení mladých klavíristů na smetanovské soutěži v Plzni je tak velký zájem, že sál Západočeského muzea už pomalu nestačí. Organizátoři proto uvažují o tom, že soutěž v příštích letech přesunou do jiného sálu ve městě. Jak uvedl ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha, rádi by ji viděli ve velkém sále Měšťanské besedy. Soutěž začala v pondělí a skončí v sobotu.

"Letos se přihlásilo téměř dvakrát tolik soutěžících jako loni. Neméně vzrostl i počet návštěvníků jejich koncertů. Předpokládáme, že pokud se bude tímto tempem dál rozvíjet, rozroste se do velké evropské soutěže. Sál i zázemí v Besedě by tomu pak odpovídaly," uvedl Brejcha.

Soutěž je již podruhé součástí plzeňského festivalu Smetanovské dny. Letos přijelo na 60 klavíristů z Česka i zahraničí. Soutěží ve třech věkových kategoriích: do 16 let, do 20 let a do 30 let. Každý mladý umělec musí povinně zahrát Smetanovu skladbu. Koncert vítězů se uskuteční v neděli v Západočeském muzeu.

"Řada klavíristů zde předvádí výkony, které jsou srovnatelné s výkony běžnými na jiných světových soutěžích," řekl předseda poroty, rektor pražské Akademie múzických umění Peter Toperczer. Před koncem soutěže však nechtěl uvádět jejich jména.

Posledně si první cenu v kategorii do 16 let odnesla šestnáctiletá Barbora Říhová z plzeňské konzervatoře. I letos má tato škola několik želízek v ohni: v kategorii nejmladších soutěží Zuzana Bouřilová a v kategorii do 20 let Lenka Pachnerová, Jiří Pešek a Dana Řeřichová.

Akce vznikla v roce 1963 v Hradci Králové. Z různých, zejména finančních důvodů, se přesunula v roce 2002 do Plzně a stala se součástí zdejších Smetanovských dnů. Letošní 26. ročník soutěže, která se koná jednou za dva roky, se tedy uskutečnil v Plzni podruhé.

Sport:

Stolní tenisté na mistrovství světa družstev v Dauhá poprvé prohráli, ale ztráta je nemrzela. Trenér Miroslav Cecava nechal odpočívat opory Petra Korbela a Richarda Výborného a jeho tým podlehl Srbsku a Černé hoře 1:3 na zápasy. I přes prohru mají Češi blízko k výhře ve skupině C první divize - v pátek jim stačí porazit Nizozemsko, nejslabší celek skupiny, který doposud ani jednou nevyhrál. Do utkání proti Nizozemsku pošle kouč nejsilnější složení, tedy Korbela, Výborného a Olejníka. "Počítáme, že vyhrajeme a kluci se rozpumpují na sobotní utkání o postup mezi elitu, v kterém nás nejspíše budou čekat Bělorusové," uvedl Cecava.

Počasí:

V pátek má být slunečno, na severovýchodě až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem -7 stupňů Celsia.