Zprávy

Špidla se o osud koaliční vlády nebojí

Vytvoření menšinového kabinetu není podle premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly na pořadu dne. I po pátečním odchodu poslance Mariana Bielesze z US-DEU, druhého z unionistických poslanců, má vládní koalice ve sněmovně stále většinu 101 hlasů, a může tedy prosazovat své záměry i po zbytek funkčního období, míní premiér.

"Myslím si, že není čas na nějaké nervózní akce," řekl v sobotu Špidla. Podle premiéra se samozřejmě budou vést o vzniklé situaci jednání, "ale nebudou nijak dramatická".

"Naším cílem je naplnit program vlády, který byl velmi promyšlený, který jasně zemi prospívá," uvedl premiér. "Budeme hledat podporu napříč (politickým spektrem), koneckonců jsme ji hledali i v předchozím období," poznamenal k možnosti spolupráce s KSČM.

Špidla si nemyslí, že by na lámání chleba ve vládní koalici došlo už v úterý, kdy by měla sněmovna rozhodnout o osudu vládního návrhu zákona o nájemném. Podle premiéra není důvod, proč by poslanci Bielesz a Tomáš Vrbík nemohli podpořit například zákony proti šedé ekonomice nebo pro daňové zvýhodnění rodin. "Těch bodů, kde by mohl být problém, je relativně málo a jsme schopni svůj vládní program naplnit," poznamenal Špidla.

Bieleszův odchod je podle něj jen další problém US-DEU. Pro premiéra je významné Bieleszovo "velmi pevné vyjádření, že bude podporovat vládu". Ministerský předseda si myslí, že se tomu dá věřit.

Grebeníček: Musí přijít spravedlivější systém než kapitalismus

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček je přesvědčen, že musí přijít spravedlivější společenský systém, než je kapitalismus. "Musí přijít něco nového a něco nového se rodí z historického vývoje a objektivního poznání lidské společnosti," řekl v projevu k delegátům konference tří desítek levicových radikálních stran, která se v sobotu sešla v Praze.

Lidé budou podle Grebeníčka stále přemýšlet o alternativách kapitalismu, protože ten si se svými chybami neumí poradit. Reaguje na nové podmínky, ale v podstatě zůstává stejný. Pro dnešní pravici i socialisty či sociální demokraty je současná podoba kapitalismu končeným bodem dějin.

Pravicové strany namlouvají lidem, že je zdrojem bohatství kapitál a kapitalistická elita, uvedl komunistický lídr. Proto jim také věnují největší péči. Socialisté tvrdí, že jim jde o sociální stát, jejich skutečná politika je prý jiná.

Česká republika je podle Grebeníčka příkladem toho, o co skutečně jde. Nezaměstnanost, která byla před patnácti lety zapomenutým jevem, stoupla v některých okresech až na 20 procent. Vláda občany obviňuje, že si žijí nad poměry, že žijí na dluh. Přitom ceny zboží už dávno nevyjadřují výrobní náklady. Mnohdy jde o lichvu a parazitní zisk. Postoje veřejnosti formuje všeobjímající strach. Vyprázdněná demokracie dává privilegované postavení bohatým a vlivným, líčil předseda situaci v ČR.

Prioritou radikální levice proto podle něj zůstává boj za sociální spravedlnost a rovnost mezi lidmi. Přetrvává totiž diskriminační dělení moci a výsledků lidské práce. Výchozí pozicí pro komunisty musejí být zbytky sociálního státu a Evropská sociální charta. Ve svém boji musejí spolupracovat na celém starém kontinentě. Odmítnout musejí Evropu s opevněnou hranicí proti okolnímu chudému světu.

"Prostor pro radikální levici se skutečně rozevírá," tvrdí Grebeníček. Komunistické strany ale mohou mít vliv na mezinárodní scéně jedině tehdy, když si udrží vliv ve vlastní zemi. Evropská levicová strana, která by měla mít zakládající sjezd v květnu v Římě, v tomto smyslu nikoho nezachrání, uzavřel.

Členky KDU-ČSL založily frakci, chtějí třetinu žen v politice

Členky KDU-ČSL v rámci strany založily v sobotu v Domaníně na Žďársku frakci žen. Cílem je posílit úlohu žen v politice a prosadit minimálně třetinové zastoupení ve vedení strany i dalších volených orgánech, řekla poslankyně a předsedkyně sdružení Michaela Šojdrová. Své zkušenosti z podobných aktivit jim přijely sdělit zástupkyně slovenské KDH a německé CDU.

"Jde nám o vyváženost ženského a mužského pohledu," uvedla Šojdrová. Ženský hlas podle ní chybí nejen ve vedení KDU-ČSL, ale ve všech volených orgánech v české politice. Sdružení proto zvažuje prosazení kvót pro zastoupení žen, jako je tomu například v ČSSD. Šojdrová dále uvedla, že pro masivnější účast žen v politice je nutné pracovat na jejich připravenosti. "I to je cesta," naznačila.

Frakce je otevřená nejen členkám, ale i ženám sympatizujícím s KDU-ČSL. Její založení lze podle Šojdrové chápat jako vyjádření nespokojenosti s postavením žen v politice. Není však zaměřené proti mužům-politikům. "Je to nespokojenost možná i nás samých se sebou, protože my samy těžko někdy sháníme kandidátky a přesvědčujeme je, aby byly aktivnější," vysvětlila Šojdrová.

Pro úspěch v eurovolbách je třeba překročit pětiprocentní hranici

Každé z politických uskupení bude muset v blížících se volbách do Evropského parlamentu získat více než pět procent hlasů, aby mělo nárok na místo europoslance.

Pětiprocentní uzavírací klauzule platí pro všechny typy kandidujících subjektů, uvedla Marie Masaříková z ministerstva vnitra; na rozdíl od voleb do sněmovny tedy i koalicím stačí překročení této hranice. Při volbách do sněmovny dvoučlenné koalice potřebují alespoň deset, tříčlenné nejméně 15 procent a vícečlenné pětinu platných hlasů.

Kandidujícím seskupením budou mandáty přidělovány podle klasické d'Hondtovy metody volebního dělitele. Počet platných hlasů pro každou úspěšnou stranu se tedy bude dělit jedničkou a postupně dalšími vyššími celými čísly. Takto vypočítané podíly se seřadí sestupně podle velikosti na seznam s 24 místy; za každý podíl náleží straně jeden mandát.

Kandidátky už mají sestaveny ČSSD, ODS, KSČM i KDU-ČSL, Unie svobody-DEU má jasno v lídrech a zbývající kandidáty chce nominovat v polovině března. Kandidovat hodlá také řada menších stran, například Evropští demokraté spolu se Sdružením nezávislých, Strana zelených, Strana pro otevřenou společnost, Dělnická strana a Republikáni Miroslava Sládka.

O rozruch se postarala Nezávislá iniciativa, která si za lídra vybrala pornoherečku Kateřinu Bochníčkovou, známější jako Dolly Buster. Kandidovat chce také podnikatel Viktor Kožený se svou novou stranou Občanská federální demokracie, která ale podle informací ministerstva vnitra dosud nebyla zaregistrována.

Otazníky se zatím vznášejí i nad kandidaturou bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného, kterého by mohlo nominovat například hnutí Nezávislí, na jehož kandidátce byl předloni zvolen do Senátu.

Pod soupravou metra zemřel sebevrah, část trasy B nejezdila

Skokem pod přijíždějící soupravu metra ukončil v sobotu před 09:00 svůj život jednačtyřicetiletý muž. Nešťastná událost se stala ve stanici Křižíkova na trase B.

Dopravní podnik přerušil provoz zhruba na hodinu mezi Florencí a Černým mostem, zavedl náhradní povrchovou dopravu a posílil tramvajové spoje, uvedla jeho mluvčí Michaela Kuchařová. Provoz metra byl obnoven v 09:43.

Policie již vyslechla svědky, kteří byli v době neštěstí na nástupišti. Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška sebevražedný úmysl muže potvrdili. Proč se muž rozhodl dobrovolně odejít ze života, policie zjišťuje.

Zhruba u třetiny pacientů je protinádorová léčba neúspěšná

Zhruba u třetiny onkologicky nemocných pacientů může být protinádorová léčba neúspěšná a přestává přinášet prospěch. Taková léčba pak musí být ukončena, ale to neznamená konec veškeré péče lékařů o nemocného člověka. Lékaři, pacienti i zástupci zdravotních pojišťoven jednali o problematice ukončení neprospěšné protinádorové léčby v Brně.

Přednosta Radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice s Poliklinikou v Ostravě-Porubě Pavel Vodvářka řekl v sobotu novinářům, že neprospěšná je taková protinádorová léčba, kdy onemocnění nereaguje na léčbu nebo ji neumožňuje zdravotní stav pacienta, případně by dokonce mohla ohrozit život nemocného.

Důvody pro ukončení protinádorové léčby jsou tak podle Vodvářky medicínské i etické, protože v takových případech by se místo prodlužování života prodlužovalo pacientovo utrpení. Mezi důvody je i ekonomická otázka, protože při pokračování léčby by se neúčelně odčerpávaly prostředky, které by bylo možné využít k efektivní léčbě jiných pacientů. "To neznamená, že by ti nemocní, u nichž skončí neprospěšná protinádorová léčba, byli ponecháni bez ekonomického krytí na léčbu," zdůraznil Vodvářka.

Přednosta interní hematoonkologické kliniky brněnské fakultní nemocnice Jiří Vorlíček upřesnil, že nastane-li situace, kdy medicína nedokáže vyléčit rakovinu, je jejím velkým úkolem nadále pečovat o nemocné.

Účastníci brněnského semináře se v otázce ukončení neprospěšné léčby shodli i na dalších postupech. Vodvářka uvedl, že o ukončení léčby by měl rozhodnout odborný tým a pacienta pak informovat ošetřující lékař. Onkologicky nemocní lidé by ale také měli být od začátku připravováni na to, že léčba nemusí mít úspěch, i když v něj na začátku všichni věří. Pokud si totiž podle Vodvářky lidé připustí možnost neúspěchu, tak potom lépe přijímají ukončení neprospěšné léčby.

"Když začínám léčbu, říkám, já udělám všechno pro to, abyste se vyléčil. Vy pro to udělejte všechno, ale také musíme mít trochu štěstí," přiblížil Vorlíček své jednání s pacienty. Poznamenal, že každého třetího člověka v Česku postihne onkologické onemocnění a každý čtvrtý na ně zemře. Zdůraznil, že čím dříve je nemoc odhalena a začne se s léčbou, tím větší jsou šance na vyléčení.

Účastníci semináře se shodli na tom, že je třeba zvýšit počet a kompetence onkologických sester a také zlepšit jejich finanční ohodnocení. Sestry jsou totiž důležitým článkem například při přenosu informací mezi lékařem a pacientem i při psychosociální podpoře nemocných. Významně by se měla podpořit i následná péče například v hospicích nebo v rodině.

Přehlídka krojů na Uherskohradišťsku

Přehlídku krojů z několika oblastí a ukázky tradičních zvyků a obyčejů mohli v sobotu odpoledne zhlédnout návštěvníci kulturního domu v Podolí na Uherskohradišťsku. Zorganizoval ji místní Klub dobré pohody a podílelo se na ní takřka sedm desítek krojovaných lidí, řekla hlavní organizátorka Dagmar Doleželová.

"Chtěli jsme hlavně těm mladším ukázat, jak se dříve žilo, co se oblékalo a jak se slavilo," vysvětlila Doleželová. Na podiu kulturního domu se tak odehrály například křtiny, dožínky a dokonce svatba. Zaplněné hlediště pak vidělo kroje nejen z Podolí, ale i ze sousedních Popovic, Vlčnova, Uherského Ostrohu a Kyjova.

Zároveň s přehlídkou připravili členové Klubu dobré pohody v místní škole obsáhlou výstavu. "Je na ní prakticky vše, co nějakým způsobem souvisí s životem v naší obci. Od ukázky z kronik a dobových fotografií až po myslivecké či rybářské trofeje," přiblížila výstavu Doleželová.

Ve Strážnici se sešlo na 150 vzorků oskerušové pálenky

Na 150 druhů pálenky z plodů jeřábu oskeruše představili pěstitelé ve Strážnici na Hodonínsku. Akce má především představit oskoruši, což je lidový název pro tento druh jeřábu, jako vzácný a typický strom Slovácka a přesvědčit lidi, aby ji začali znovu pěstovat a využívat, řekl jeden z pořadatelů Vít Hrdoušek.

Plody oskeruše se nevyužívají jen pro výrobu alkoholu, který má podle Hrdouška i léčivé účinky, ale ve Strážnici z nich dělají i buchty a mošt nebo je suší a nakládají. Koho strom zaujme, může si domů odnést sazenici. Hrdoušek uvedl, že zájem byl loni velký a letos jich mají připraveno několik stovek. Během roku si mohou lidé přijít pro oskeruši do Tvarožné Lhoty.

Svátek ve Strážnici obohatí i představení rozšířeného vydání knihy Oskoruše od A do Z, výstava fotografií i malá módní přehlídka středního odborného učiliště ve Strážnici, doplněná kolekcí šperků z oskerušového dřeva.

Oskeruši lze nejčastěji najít v jihovýchodní Evropě a v severní Africe. Na Moravu se dostala ve středověku. Strom dorůstá deseti až 15 metrů a v minulosti se jeho plody využívaly na Moravském Slovácku v léčitelství, výrobě pálenek nebo se přidávaly do buchet. Jeden z nejstarších stromů v tuzemsku roste u Radějova na Hodonínsku; odborníci odhadují jeho stáří na 400 let, v obvodu měří přes 450 centimetrů.

Hrdoušek dodal, že na Moravě je rostě několik tisíc stromů, ale většina oskeruší je z nové výsadby.

Sport:

Zcela reálně může český sedmibojař Roman Šebrle myslet na jedenáct let starý světový rekord Američana Dana O'Briana. Na halovém mistrovství světa v Budapešti vede obhájce bronzové medaile po prvním dnu se součtem 3718 bodů, ke kterému se dobral v poslední disciplíně úvodního dne skoku vysokém kvalitním výkonem 211 centimetrů. Při osobním rekordu 6420 bodů z HMS v Lisabonu v roce 2001 měl Šebrle po prvním dnu o plných 92 bodů méně, tudíž se rýsuje dokonce šance na překonání hranice 6500 bodů. Na evropský rekord svého krajana Tomáše Dvořáka (6424) má v této fázi závodu náskok 53 bodů a za světovým maximem Američana Dana O'Briena (6476) zaostává o 82 bodů. Šebrle však má daleko lepší poslední dvě části sedmiboje, skok o tyči a zejména pak běh na 1000 metrů.

Těsnou porážku 8:13 utrpěli čeští ragbisté v sobotním utkání A skupiny mistrovství Evropy s Portugalskem v Praze. Proti favorizovanému soupeři předvedl domácí celek v mrazivém počasí kvalitní výkon a až do závěrečného hvizdu bojoval o vítězství. Nakonec se ani v pátém vzájemném duelu nedočkal svěřenci trenéra Josefa Fatky úspěchu a prohráli. Tým z Pyrenejského poloostrova, který v dosavadních sedmi zápasech šampionátu prohrál pouze v Rumunsku, začal náporem a jasně ukazoval, proč bojuje o celkové vítězství. Vyhrával téměř všechny mlýny, dominoval v autech, ale domácí hráči obětavě bránili. Při několika portugalských trestných kopech měl jejich exekutor Malheiro vychýlenou mušku. Ve velké šanci se ocitl Žák, kterého soupeř zastavil po rychlé akci až těsně před brankovištěm. Pět minut před přestávkou přelstil Aguilar domácí obránce, kopl si míč do brankoviště a položil pětku. Na 3:5 však vzápětí snížil dropem Brabec. Úvod druhého poločasu vyzněl jasně pro české hráče. Po rychlé akci měl blízko položení pětky Rohlík, ale soupeř jej stačil na poslední chvíli zastavit. V 55. minutě český tým konečně skóre otočil. Po kombinační akci a finální přihrávce od Němečka se prosadil Rohlík a po jeho pětce vedli domácí 8:5. Následný Kafkův kop z velkého úhlu skončil na tyči. Z vedení se český celek radoval jen pět minut, než chvilkovou nedůraznost v obraně potrestal po úniku po křídle Cunha. Při trestném kopu dopadl stejně jako předtím Kafka. Domácí hráči cítili, že by mohli získat cenný skalp a tím si výrazně přiblížit účast v A skupině i pro příští dva roky. Portugalce zatlačili do obrany a další pětka visela na vlásku. Nejblíže k ní měl domácí tým v 72. minutě, ale Brabec místo přenesení hry na útok se snažil překvapit soupeře pokopnutím. Portugalci jeho záměr vystihli a v poslední minutě z trestného kopu pojistil jejich výhru Grenho.

Fotbalisté Sparty Praha také v utkání 20. kola první ligy se Sigmou Olomouc ze sebe nedokázali setřást jarní mizérii a už potřetí za sebou ztratili dva body za remízu. Svého dnešního soupeře sice zvláště po přestávce přitlačili na jeho polovinu, ale ke gólu se nedopracovali.

Počasí:

V noci ze soboty na neděli bude zataženo až oblačno, místy občasné slabé sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -1 až -5 stupňů, na východě Moravy a ve Slezsku kolem -9 stupňů Celsia. V neděli by mělo být většinou oblačno, místy občasné slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, v nižších a středních polohách ojediněle může padat déšť se sněhem nebo déšť, teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem -2 stupňů Celsia.